Agroturystyka – dobry biznes?

   Turystyka obszarów rolnych jest coraz modniejszą formą odpoczynku, z uwagi na urodę tej formy rekreacji. Do spotęgowania zainteresowania dokłada się okoliczność, iż turystyka wiejska jest także coraz istotniejszym źródłem dochodów, jakie mieszkańcy terenów wiejskich mogą uzyskiwać. Wystarczy wrzucić w wyszukiwarkę sieciową slogan np.: agroturystyka Bieszczady lub agroturystyka Mazury a ilość obiektów tego rodzaju nas zadziwi. Nie ma się co dziwić, bo agroturystyka to możliwość rozkwitu małych i średnich gospodarstw, dla których specjalizacja w uprawie bądź hodowli jest obca. Aby rekomendować gospodarstwa agroturystyczne, powstają dedykowane związki agroturystyczne, które mają za zadanie zareklamować rekreację w gospodarstwach wiejskich.

   W UE turystyka wiejska jest wspierana przez specjalnie utworzone struktury, których zadaniem jest wsparcie rozwoju obszarów wiejskich. Dla 10% rolników w UE turystyka obszarów rolnych jest źródłem dochodu. Uzyskiwanie dochodów z tej aktywności wymaga naturalnie pewnych inwestycji, ale jak można zobaczyć na wielu przykładach na pewno się one zwracają. Agroturystyka to, aż 15% udziału w całym rynku turystycznym Unii Europejskiej. Prowadzący agroturystykę zyskują podwójnie: korzystają z uroków życia na wsi, inprezują z wczasowiczami i zarabiają. Oprócz opłat za noclegi i wyżywienie, moża pobierać opłaty np. za wypożyczanie sprzętu turystycznego i rowerów.


      Usystematyzujmy terminologię:
  Turysta – gość korzystający co najmniej z 1 noclegu. Statystyczny czas pobytu to do 5 dni.
Odwiedzający jednodniowy – podróżnik, którego czas zatrzymania się nie wykracza ponad 24 godziny.
  Turystyka wiejska — każda postać rekreacji mająca miejsce na obszarach wiejskich. Sielskość to walor wykorzystywany przez turystę (natura, krajobrazy, kultura, architektura, gospodarstwo agroturystyczne itp.) i jest tu główną atrakcją.
  Turystyka obszarów rolnych — różne formy turystyki powiązane z prosperującym gospodarstwem rolnym. Uprawy i hodowla zwierząt stwarzają jedne z wiodących atrakcji.
  Turystyka pro Eko — forma turystyki nakierowanej na poznawanie specyfiki przyrody i kultury. Zajmują się tym osoby o poglądach ekologicznych. Odbywa się zazwyczaj w niewielkich grupach, którym towarzyszy wykwalifikowany przewodnik.


www.remontywykonczeniawnetrz.pl   Zapraszamy na wypoczynek: www.bialydomek.eu

 

Author: efcserv23

Skomentuj

2 Responses to Agroturystyka – dobry biznes?

  1. O'donnel pisze:

    Nie ma to jak wypad rowerem po lasach i pagórkach..

  2. Lilka Levans pisze:

    Jak się ma klientów od groma, to każdy biznes jest dobry. Prowadzę gospodarstwo, ale polecam taki biznes tylko wtedy jak sie oprócz tego ma jeszcze inne stałe źródło dochodu. to dobry pomysł na dorobienie jak się ma nieruchomość w której sie mieszka i jest w atrakcyjnym miejscu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*