Angiografia zwana również arteriografią

Jest to niezmiernie istotne badanie diagnostyczne, wykonywane już od wielu lat. Badanie to jest powszechnie nazywane jednym z większych przełomów w dziedzinie nauk medycznych, ponieważ umożliwia bardzo skuteczną diagnostykę. Angiografia, określana także arterografią, to technika obrazowania, stosująca promieniowanie roentgena do oceny stanu naczyń krwionośnych w różnych partiach ciała.

Najczęściej stosowana jest do oceny najcięższych schorzeń systemu sercowo – naczyniowego, a więc chorób serca, jednakże stosuje się ją również w celu kontroli stanu i funkcjonowania tętnic oraz żył. Możemy ją pogrupować, ze względu na obszar ciała, którego badanie obejmuje na: mózgową, wieńcową, płucną, nerkową. Przed zabiegiem chory nie powinien nic jeść ani popijać przez co najmniej od czterech do ośmiu godzin.

Badanie bazuje na wstrzyknięciu odpowiedniego barwnika, tak zwanego kontrastu do żył i tętnic, co umożliwia otrzymanie ich wyraźnego obrazu w danej strukturze ciała. Badanie to wykorzystuje się w celu identyfikacji prawidłowości transportu krwi przez żyły i tętnice oraz w celu potencjalnego wyboru odpowiedniego sposobu leczenia. Koronografia to badanie komór serca oraz naczyń krwionośnych dookoła mięśnia sercowego, czyli arterii wieńcowych. W czasie podawania kontrastu mogą wystąpić przykre dolegliwości: nudności, bóle lub zawroty głowy, szum w uszach. O wszystkich należy na bieżąco informować lekarza przeprowadzającego badanie. Angiografia trwa z reguły około godziny. Po wszystkim wyjmuje się cewnik, a na ukłute naczynie zakłada się opaskę uciskową. Następnie pacjent zostaje poddany 24-godzinnej obserwacji.

 

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>