Bezpłodność

bezpłodnośćBezplodność charakteryzuje się ją jako niemożliwość zajścia w ciążę, jeśli problem ten istnieje co najmniej po roku od zainicjowania prób zajścia w ciążę. Według niektórych szacunków, aż sześć milionów kobiet w wieku od piętnastego do czterdziestego czwartego roku życia mogą mieć osłabioną możliwość do poczęcia dzieci, a ponad dwa miliony par dotkniętych jest bezpłodnością. Najczęściej problem wynika z przebytych lub aktualnych chorób, zaburzeń hormonalnych lub wieku kobiety i ze związanego z nim obniżenia płodności.

Wedle badań, jeszcze więcej kobiet doznaje tego stanu w którymś etapie swojego życia. Bezpłodność może dotyczyć zarówno tych kobiet, które zupełnie nie miały dzieci i mają kłopoty z zajściem w ciążę, jak i tych, które już dawniej rodziły, a w tym momencie chcą zajść w kolejną ciążę, lecz bezowocnie. Poza tym jest także inna grupa kobiet, które nieustannie doświadczają poronień.

Kobiety, które doznały dwóch lub więcej kolejno po sobie występujących poronień, także określane są jako bezpłodne. Problem ten jednak doświadcza zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zdrowy styl życia, właściwe odżywianie się, dobra kondycja oraz dobry ogólny stan zdrowia są dobrym początkiem starania się o dziecko, jednak przyczyną bezpłodności praktycznie nigdy nie jest niezdrowy tryb życia. Problem ten nasila się z wiekiem, największa zdolność do zachodzenia w ciążę jest u młodych kobiet. 

Leczenie jest uzależnione od przyczyny bezpłodności. Gdy obniżenie ilości i ruchliwości plemników jest spowodowane zaburzeniami hormonalnymi to podaje się hormony. Gdy przyczyną trudności są żylaki powrózka nasiennego, usuwa się je. Niedrożność nasieniowodów też zazwyczaj leczy się operacyjnie. Z bakteryjnymi infekcjami układu moczowo-płciowego walczy się antybiotykami.
U kobiet przy zaburzeniach owulacji lub jej braku stosuje się terapię hormonalną. Operacyjnie leczy się: endometriozę, niedrożność jajowodów, wady budowy macicy, mięśniaki i torbiele jajników. Wrogi śluz macicy najczęściej wraca do normy po leczeniu farmakologicznym.

 

Author: Sinclair WiiSeven

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*