Biegły rewident a audytor. Jaka jest różnica?

No właśnie, bardzo często słyszymy, że w jakiejś firmie biegły rewident przeprowadził szczegółową kontrolę bądź też audytor wejdzie za tydzień do firmy. Czy są to jakoś dwie zasadniczo różne profesje, czy też jednak takie same? Choć na pierwszy rzut oka nazwy biegły rewident oraz audytor różnią się zdecydowanie, to jednak jest to ten sam zawód i specjalizacja. W takim razie przybliżmy trochę zagadnienia jak i obszary, których dotyczy audyt.

Spróbujemy do minimum ominąć specjalistyczny język ekonomii, ponieważ może nie dla wszystkich z nas być zrozumiały i opiszmy całą dziedzinę w sposób prosty i klarowny. Czym zatem jest audyt? Audyt, to po prostu ocena. Dodajmy, że ocena może tyczyć w sumie wszystkiego – osoby, produktu, organizacji, procesu produkcji, finansów itp.. Widząc np. informację w sieci takie jak – "Badania sprawozdań finansowych Łódź" możemy się domyśleć, iż chodzi o kontrolę i ocenę dotyczącą finansów jak również i rachunkowości. Bywa, że firma pomimo wdrażania coraz to innowacyjnieszych projektów nie zdobywa planowanych rezultatów, coś nie do końca prawidłowo działa. W takiej sytuacji często zarząd firmy zamawia właśnie audyt.

Czego tak naprawdę może spodziewać się po wizycie biegłego rewidenta, który przeprowadza skrupulatną kontrolę w Twojej firmie? Jak już wspominaliśmy głównym celem działania audytorów i rewidentów jest wystawienie oceny i wyrażenie końcowej opinii, czy wszystkie procedury jak również i standardy są przestrzegane w firmie. Chodzi o wyszukanie wszystkich błędów i zaniedbań mających wpływ na działanie danej jednostki.

Author: lanos

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*