Choroba afektywna dwubiegunowa

choroba afektywna dwubiegunowaInaczej nazywana jest chorobą maniakalno – depresyjną i jest schorzeniem mózgu, która wpływa na przemiany samopoczucia chorej osoby. Choroba afektywna dwubiegunowa może prowadzić do niemożności radzenia sobie w życiu i bardzo komplikuje codzienne życie chorego. Każdy człowiek w swoim życiu doznaje wzlotów i upadków, jednak w wypadku tej choroby są one znacznie bardziej ewidentne i o wiele bardziej wyczuwalne.

Chorobę tę można z powodzeniem leczyć, a leczeni pacjenci mogą wieść normalne, aktywne życie. Możemy wyodrębnić kilka typów tej choroby, między innymi pierwszego typu, drugiego typu, a także złożona. W przypadku schorzenia typu pierwszego pacjenci nagminnie doświadczają "wzlotów" i fazy maniakalnej. Przeciwnie zaś w formie typu drugiego objawy są znacznie mniej widoczne i niezmiernie rzadko jest wymagana hospitalizacja.

Złożona postać schorzenia bazuje na doświadczaniu fazy maniakalnej oraz fazy depresyjnej w tym samym momencie. Nie wiemy, co aktywuje tę chorobę, wedle badań wpływ na jej postęp może mieć połączenie kilku elementów – genetycznych, neurochemicznych (na przykład hormony, które są wytwarzane w trakcie stresu – kortyzol, a także serotonina) oraz środowiskowych (spożycie alkoholu, narkotyków). Wedle naukowców w aż osiemdziesięciu procentach choroba jest dziedziczna.

Author: Sinclair WiiSeven

Skomentuj