Co by się stało gdyby unia lubelska przetrwała?

Każdy historyk zadaje sobie to pytanie, ale nikt nie próbował jeszcze na nie odpowiedzieć. Moim zdaniem gdyby umowa międzynarodowa Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim zawarta 1 lipca 1569 na Sejmie w Lublinie przetrwała byłoby zupełnie inaczej. Oznajmiając, że jedziemy nad morze, pytano by nas nad które. To nie my wyjeżdżalibyśmy do innych krajów za chlebem, lecz sąsiedzi przyjeżdżaliby ciekawi naszego pięknego kraju. Gdyby owa unia przetrwała Polska byłaby pierwszym co do wielkości (nie wyłączając Rosji – jeśli chodzi o część europejską) krajem kontynentu.

Oprócz znanym nam ziem takich jak Wyżyna Krakowsko-Częstochowska mielibyśmy jeszcze ziemie ukraińskie, litewskie, łotewskie, estońskie, dzisiejszą Słowacje i Mołdawie, dziedziczne ziemie na Węgrzech i Czechach, Rumunie oraz część Bułgarii oraz co najważniejsze duże obszary ziem rosyjskich takich jak okręg pskowski, ziemie rżewską i briańską oraz wyspy na Bałtyku czyli Bornholm, niemiecką Rugie i Uznam, wyspy Dago i Ozylie (czyli obecne Serema i Hiuma). Unia ta była by możliwa i być może przetrwała lecz przez takich ludzi jak nasi obecni rządzący unia ta zginęłaby po kilku dniach lub godzinach.

Moim zdaniem byłoby znacznie lepiej Polsce oraz innym narodom byłej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, gdyby znowu się połączyły i przyjęły nazwę Rzeczypospolita Narodów Zjednoczonych, w której panuje tolerancja religii, potężna armia i normalni ludzie w sejmie i parlamencie.

Author: Wiking

Skomentuj

4 Responses to Co by się stało gdyby unia lubelska przetrwała?

 1. Król_Rembajło pisze:

  Niestety, czasy świetności naszego narodu już nigdy nie nadejdą

 2. Rocky Balboa pisze:

  Połączyliśmy się w Unii Europejskiej z Zachodem i nic dobrego z tego nie ma. Chociaż bez Unii już dawno Polska ogłosiła by bankructwo..

 3. CheapText pisze:

  Może lepiej by było ludziom, gdyby ten nasz kraj został pod zaborami, "Nie o take Polske" walczyli nasze dziady i pradziady

 4. bobiSeven pisze:

  Wszystkim by było lepiej gdyby grupa trzymająca władzę, nie wypychała tylko własnych kieszeni

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*