Co to jest choroba Hashimoto?

choroba HashimotoChoroba Hashimoto, zidentyfikowana i drobiazgowo badana przez japońskiego chirurga w dziewiętnastym wieku, jest chroniczną chorobą tarczycy. Choroba Hashimoto polega na tym, że organizm produkuje dużą ilość przeciwciał, które nacierają na komórki tarczycy. To z kolei rodzi trudności z pracą tarczycy oraz zakłócenia wytwarzania hormonów tarczycy, a dodatkowo zwłóknienie tarczycy.

Dochodzi do deficytu hormonów tarczycy, czego efektem jest zakłócenie wielu funkcji w organizmie, a zwłaszcza nieprawidłowe procesy metabolizmu. Choroba ta demonstruje się również powiększonym wolem, dostrzegalnym jako obrzęk przedniej struktury szyi, powstałym w rezultacie znacznego powiększenia gruczołu tarczycy. W razie tej choroby organ ten może powiększyć się nawet dwa do pięciu razy niż typowa jego wielkość.

Choroba ta inaczej zwana jest również stanem zapalnym tarczycy. W celu identyfikacji tej choroby realizuje się badania poziomu inkretów tarczycy, tyroksyny oraz trójjodotyroniny, a także stężenia inkretu TSh, generowanego przez przysadkę w mózgu, a wpływającego na wydzielanie inkretów tarczycy. Badania te są zwyczajnymi badaniami z krwi. W przypadku choroby Hashimoto poziom TSh może być wyraźnie podwyższony. Możemy również przeprowadzić badanie absorpcji jodu.

Author: Sinclair WiiSeven

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*