Co to jest naprotechnologia?

bobasNaprotechnologia (NaProTechnology od Natural Procreative Technology) to metoda realizowania naturalnej prokreacji, w którym używa się nowoczesne sposoby oceny i leczenia bazując jednak na naturalnym rytmie płodności kobiety i jej fizjologii. Ta holistyczna (czyli traktująca człowieka jako całość i biorąca pod uwagę nie tylko choroby ciała, ale i stan umysłu), metoda ta pojawiła się w Instytucie Pawła VI w Omaha w USA. Jej pomysłodawcą i założycielem instytutu jest profesor Thomas Hilgers.

Naprotechnologia określana jest jako przełom dla tych par, które z racji wierzeń religijnych nie chcą stosować zapłodnienia in vitro. Sposób ten aprobowany jest przez Kościół katolicki. Stosownie z jej zasadami nie stosowane są jakiekolwie sposoby powstrzymywania owulacji, nawet w celach leczniczych, stąd w procesie leczenia w ogóle nie są wykorzystywane preparaty antykoncepcyjne, a leczenie farmakologiczne dobrane jest do przebiegu naturalnego cyklu owulacyjnego. W naprotechnologii nacisk kładzie się na identyfikację problemu i leczenie, a kobiety, które zaszły za pomocą jej w ciążę w wielu przypadkach mogą zajść w nią ponownie.

W tej metodzie korzysta się z Creighton Model, czyli specjalnego systemu opracowanego przez Hilgersa, który bazuje na skrupulatnej obserwacji śluzu u kobiety, wydzieliny pochwowej, intensywności krwawień.
Obserwacje te nazywane są biomarkerami, które zaznacza się według metody przekazywanej na specjalnych szkoleniach modelu Creightona. W szkoleniach uczestnictwo bierze i kobieta i mężczyzna. Technika wymaga także przeprowadzenia badań mężczyzny, badań kobiety – hormonalna diagnoza cyklu miesiączkowego, badanie USG w celu diagnostyki działania jajników.

Naprotechnologia nie jest stosowana wyłącznie w leczeniu problemów z płodnością. Wykorzystuje się ją również w przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego, endometriozy, depresji poporodowej, nawykowych poronień, powracających torbieli na jajnikach, może być również wykorzystywana w ramach profilaktyki zdrowia.

Author: Sinclair WiiSeven

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*