Cyfry, liczby, słowa i wyrazy

   Na zakrapianym spotkaniu ze znajomymi, ktoś poruszył temat różnicy między cyfrą, a liczbą. Pijackich wywodów na ten temat przytaczać nie będę, ale postanowiłem zbadać ten problem i uczestnikom ów spotkania zaprezentować wyniki moich badań. Informacje na których się opierałem w tym artykule znalazłem w internecie oraz w słowniku.

   Liczba jest symbolem matematycznym, którego używamy, gdy chcemy określić jakąś wartość, np."Mam 365 znaczków w swojej kolekcji", albo "Kupiłem dwa samochody". Cyfra natomiast jest pojedynczym znakiem graficznym, za pomocą którego zapisujemy liczby. Gdy zapisujemy na kartcę liczbę 365 to używamy do tego trzech cyfr: "3","6" i "5". Pamiętam szkolne powiedzenie: "Liczby mówimy, cyfry słyszymy". Te słowa jak widać mają swoje odzwierciedlenie. Zacząłęm się zastanawiać, czy taka sama różnica jest między "słowem", a "wyrazem".Tutaj sprawa nie jest już taka prosta.

   Wyraz to podstawowa jednostka języka, a także ciąg głosek lub liter, który stanowi względnie samodzielny element języka, jest mu przyporządkowane określone znaczenie i funkcja. Słowo to znak dźwiękowy lub graficzny należący do systemu językowego, mający jakieś znaczenie lub modyfikujący znaczenie innych znaków językowych. Wychodzi na to, że wyrazy widzimy, a słowa słyszymy. Jednakże słowniki podają "wyraz" i "słowo" jako synonim, więc ciężko określić czy przypisywanie im odrębnej teorii jest prawidłowe. Szukając informacji w internecie natrafiłem na witrynę pewnego językowego fachowca. Wysłałem mu wiadomość z prośbą o rozwiązanie tej sprawy. Co do "liczb" i "cyfr" potwierdził moją teorię, jednak "wyraz" i "słowo" to wyrazy bliskoznaczne. Nie mają odrębnego znaczenia.

Author: Wincenty Suma

Skomentuj

4 Responses to Cyfry, liczby, słowa i wyrazy

 1. Mr.Stick pisze:

  Z tego co pamiętam ‚wyraz’ i ‚słowo’ to właśnie synonimy. Z drugiej strony skoro to to samo to dlaczego tworzy się dwie definicje?

 2. Nestor pisze:

  Teź się o to kłóciłem ostatnio i miałem rację, bo akurat wcześniej tutaj o tym przeczytałem 😀 🙂

 3. Emil Tamar pisze:

  Hehe, właśnie się o to kłócę z żoną.. i niestety.. nie miałem racji ;p

 4. loosli126 pisze:

  Super blog, bede tu teraz czesto zagladac. Ciezko dzis o takie miejsce w Internecie, gdzie znajdziemy informacje zarowno przydatne, jak i przystepnie przedstawione. Jestem na tak!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*