Czytamy coraz mniej książek

Postanowiłam napisać teraz o książkach. Wiem, to oklepany temat. Pewnie dla niektórych nudny. Spróbuję to zmienić. W Polsce niestety czytamy zbyt mało książek. Mówimy, że nie mamy czasu, bo praca, dzieci, studia, obowiązki. Ale przecież na imprezy ze znajomymi mamy czas, a książka to przyjaciel! Nie możemy zapominać, że jej celem jest umilenie nam czasu, zaniesienie do innego czasu, rozwijanie wyobraźni, stwarzanie nowego świata. Książka to odpoczynek.

Na szczęście są tacy, którzy czytają książki z pełnym tchem! Wyszukują czas aby przeczytać kolejny rozdział ulubionej powieści. Podobno czym skorupka za młodu nasiąknie.. Warto mieć to na uwadze. Nawyki wypracowane od najmłodszych lat górują w dorosłym życiu i na starość. Największą ilość książek czytają dzieci i ludzie starsi. Dlaczego? Bo mają czas? Nie, bo muszą. Ze smutkiem muszę przyznać, że coraz mniej dzieci czyta książki. Jest to wynik telewizji. Rodzic woli puścić dziecku bajkę niż mu ją opowiedzieć. Po prostu wygoda. Ale czy aby na pewno to dobre rozwiązanie? Oczywiście ze nie. Założę się, że dziecko wolałoby stworzyć samemu świat w wyobraźni niż mieć wszystko podane na tacy. Młodzi ludzie nie lubią książek, ponieważ mają często uraz po lekturach szkolnych. Jest to rana głęboka na tyle, że pozbywają sie nawyku czytania książek na długi czas. Niepotrzebnie. Poza tym nie każda lektura jest interesująca jak flaki z olejem. Warto szukać książek, które są inne, takich które nas zaciekawią i będą przetrzymywać w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Jak wyszukać takie książki? Nagminnie decyduje o tym los. W bibliotekach na pułkach znajdują się rzeczywiste perełki! Warto pytać panie bibliotekarki o pomoc. Wybór jest obszerny od romansów, ksiąg historycznych po horrory i science fiction! Jest z czego wybierać.

Author: Bicykl

Skomentuj

2 Responses to Czytamy coraz mniej książek

  1. Gniegowsz pisze:

    Masz calkowita racje. Moge prosic o rozmowe?

  2. Magen1965 pisze:

    Młodzież cechuje coraz wyżysz poziom analfabetyzmu i brak wiedzy ogólnej.. Młodzi rodzice – czytajcie dzieciom książki !!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*