Darmowa pożyczka nie zawsze bywa darmowa

Instytucje kredytowe używają mnóstwa sposobów, by przyciągnąć i pozyskać klienta. W niektórych z nich możliwe jest nawet uzyskanie 1.4 tys. złotych na miesiąc – całkowicie za darmo. Jest to jednak sposób tych instytucji na zarabianie przez bardzo kosztowne dla klienta przedłużanie okresów spłacania.

Większość ofert waha się pomiędzy 500 zł a 1500 zł możliwymi do zaciągnięcia, jeśli oddamy zobowiązanie w ciągu miesiąca. Istnieją też wyższe limity, np. 2000 zł, ale pod warunkiem spłaty w ciągu tygodnia.
Oferowanie darmowych pożyczek jest działaniem mającym na celu zaciekawienie nowych klientów, którzy po miłym doświadczeniu, za kolejne pożyczone pieniądze, gotowi już będą płacić. Ponadto większość firm tego typu akcjami promocyjnymi stara się zatrzeć negatywne wrażenia dotychczasowych klientów parabanków i poprawić nieco swoją reputację.

Specjaliści jednak ostrzegają przed tym, że to jedynie chytry zabieg marketingowy. Klient bardzo często okazuje się nie być w stanie spłacić w terminie zaciągniętej kwoty i w efekcie musi korzystać z bardzo kosztownej możliwości przedłużenia terminu spłaty. Opóźnienie w zwracaniu zobowiązania może nas kosztować nawet ok. 200 złotych za kolejny, dodatkowy tydzień.

Wg statystyk, aż 72 % dłużników jest w stanie odłożyć i zwrócić zaciągniętą kwotę dopiero po 3 miesiącach. Zakładając więc, że klient musi wydłużyć termin spłaty o 2 miesiące, za samą taką możliwość zapłaci przy pożyczonych 1250 zł – około 560 zł dodatkowo. Idąc dalej, na całkowitą spłatę, statystyczny pożyczkobiorca może potrzebować aż pół roku i w konsekwencji – zamiast zaciągniętych 1250 złotych – spłaci w sumie ok. 3000 zł.

Przedstawiciel jednej z firm oferujących taką pożyczkę stwierdza, że liczba osób, które przedłużają termin spłaty jest niemalże taka sama, jak liczba osób zwracających dług w terminie.

Podsumowując, powinniśmy dobrze zastanowić się, zanim skorzystamy z takiej pożyczki. Jeżeli wiemy, że w ciągu miesiąca będziemy w stanie spłacić dług – możemy zdecydować się na tę krótkoterminową poprawę płynności.

Author: Sarekmaset

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*