Dekoracyjne płytki ceramiczne w łazience

Płytki ceramiczne są jednym z najważniejszych elementów aranżacji łazienki. To właśnie one tworzą klimat pomieszczenia. Natomiast elementy dekoracyjne nadają temu miejscu charakteru. Jak więc należy stosować dekory, by wraz z pozostałymi płytkami stanowiły prawdziwą ozdobę łazienki?

Płytki są rozwiązaniem niezwykle efektownym i jednocześnie praktycznym, gdyż sprawdzają się również w miejscach narażonych na stały kontakt z wodą, takich jak okolice wanny, prysznica, czy umywalki. Odpowiednio dobrane i ułożone potrafią również ciekawie ozdobić te miejsca i nadać im ciekawego charakteru.

Dekory a wysokość, do jakiej układamy płytki

Przy wyznaczaniu punktu wysokości glazury warto zwrócić uwagę na rozkład wyposażenia oraz  specyfikę elementów architektury. Może to być wysokość kabiny, umywalki, albo też drzwi do łazienki. Starajmy się jednak, żeby płytki były ułożone do wysokości pełnego elementu, tak aby chronić strefy „mokre”.

Klasyczna kabina prysznicowa ma wysokość 2 metrów. Płytki przy niej trzeba więc ułożyć aż do jej górnej krawędzi. Jeśli obok kabiny mamy umywalkę, płytki za nią można również położyć na wysokości 2 metrów, dzięki czemu aranżacja będzie spójna. Nie jest to jednak konieczne – możemy mieć przecież zupełnie inny, oryginalny zamysł.

W łazience, w której nie ma kabiny prysznicowej, albo prysznic oddzielony jest ścianą od reszty pomieszczenia, wysokość płytek należy dostosować do umywalki. Wtedy stworzą one lamperię o wysokości około 120 centymetrów.

Dekory i ich stosowanie

Nie możemy też zapomnieć, że przy wystroju łazienki ważne są nie tylko płytki bazowe, ale także listwy, inserta i inne płytki dekoracyjne, które nadają łazience styl i charakter. Trzeba je jednak stosować z odpowiednim wyczuciem i umiarem.

Dekory doskonale sprawdzają się w łazienkach stylowych. Jeśli urządzamy łazienkę w stylu pałacowym czy wiktoriańskim, osiągniemy ciekawy efekt stosując wzorzyste bordiury na przykład wokół linii podłogi oraz tapetowe płytki z powtarzającym się motywem. Jeśli decydujemy się na łazienkę monochromatyczną, możemy zrobić murowaną kabinę prysznicową, ozdabiając ją płytkami  dekoracyjnymi.. Stosowanie dużych barwnych motywów dekoracyjnych lub innych dekoracji w ciemnych kolorach musi być  dobrze przemyślane, gdyż mogą one optycznie zmienić proporcje pomieszczenia, na przykład skracając je, gdy jest wąskie i długie. Pasek lub cienka listwa w pionie może podwyższyć sufit, natomiast w poziomie – obniżyć. Szlaczkiem z dekoracyjnych płytek możemy otoczyć kabinę prysznicową.

Styliści wnętrz zalecają rozwiązanie polegające na pokryciu dekorem ściany lub jej fragmentu. W tym wypadku należy jednak starannie wybrać miejsce, ponieważ wzorzysty element będzie przyciągać wzrok. W ten sposób ozdobić możemy centralny punkt łazienki albo też uatrakcyjnić miejsce, które tego wymaga.

Układanie mozaiki

Decydujący wpływ na możliwości zastosowania mozaiki ma materiał, z jakiego jest wykonana. W łazience najlepiej sprawdzą się mozaiki o niskiej ścieralności i nasiąkliwości, które można układać również na ścianach i podłodze prysznica. Mozaiki można wykorzystać przy wykończeniu półek lub we wnękach w ścianach. Doskonale sprawdzą się także jako wykończenie różnych krzywizn. Łazienkową aranżację może urozmaicić także mozaika szklana, ułożona na ścianach, we wnękach lub wokół ramy lustra.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak powinniśmy układać i docinać płytki, żeby łazienka wyglądała ładnie i żeby dekoracje ceramiczne dobrze się komponowały z całością? Jeśli tylko jest to możliwe, starajmy się unikać cięcia płytek. Najlepiej jest układać płytki o rozmiarach, których wielokrotność tworzy wymiary łazienki. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Jeśli jednak będziemy zmuszeni płytki przycinać, zacznijmy układanie całych płytek od tej części podłogi, która jest najbardziej widoczna. Dzięki temu docięcia nie będą się rzucały w oczy.

Więcej inspiracji znajdziesz na stronie Paradyż.

Author: mariuszek

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*