Dla kogo jest odwrócony kredyt hipoteczny?

odwrócona hipotekaSeniorzy w dzisiejszych czasach często żyją z dużą dozą niepewności finansowej. Emerytura, którą wyobrażali sobie nie jest często wystarczająca z rzeczywistością, z którą się borykają. Przychody są stałe lub spadają, życie jest droższe z roku na rok a koszty leczenia są wyższe niż kiedykolwiek. Natomiast liczba dodatkowych źródeł dochodu jest ograniczona. Jednym z ciekawszych produktów finansowych jest odwrócony kredyt hipoteczny tzw. odwrócona hipoteka. 

Odwrócona hipoteka jest przewidziana specjalnie dla właścicieli domów lub mieszkań, którzy osiągnęli wiek emerytalny i chcą poszerzyć swój budżet domowy o dodatkowe pieniądze. Poprzez ten produkt, mogą otrzymać pieniądze od funduszu hipotecznego w formie jednorazowej lub stałej miesięcznej pensji. W zamian zobligowani się do przepisania prawa do ich własności na fundusz lub bank.

Odwrócone kredyty hipoteczne są coraz bardziej powszechne w obecnych czasach. Dlaczego? Dochody uzyskane z odwróconej hipoteki nie podlegają opodatkowaniu. Dzięki nim emeryt może polepszyć swój standard życia. Użytkownik ma prawo do zamieszkiwania we własnej nieruchomości aż do śmierci. Nie musi zmieniać dotychczasowego miejsca zamieszkania, co w przypadku starszych ludzi nie jest najlepszym rozwiązaniem. Po śmierci właściciela dom przechodzi na własność funduszu hipotecznego, który może sprzedać go i z nawiązką odebrać wypłacone emerytowi fundusze. 

To dobre rozwiązanie, ale dla osób samotnych, bez rodziny. Jeżeli emeryt ma dzieci, czy wnuki to wchodząc w umowę odwróconego kredytu hipotecznego nie może zostawić w spadku swojej nieruchomości potomstwu, ani bank nie jest zobligowany do wypłacenia chociaż części wartości mieszkania.

Author: Sinclair WiiSeven

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*