Dobra izolacja budynku. Jaką folię wybrać?

   Jednym z dalszych odcinków stawiania domu jest ocieplanie ścian lub dachu. Na tym szczeblu chodzi o ocieplenie ścian wierzchnich oraz dachu specjalną folią budowlaną. Wiatroizolacja jest bowiem przeszkodą dla wiatru, deszczu i wilgoci z zewnątrz. Radzimy, jak wybrać stosowne folie wiatroizolacyjne dostosowane do naszych wymagań i portfeli. Częstokroć przytrafia się, że folia budowlana czarna jest mylona z folią izolacyjną.
Folie wiatroizolacyjne stosuje się przeważnie do ścian zewnętrznych obiektów o konstrukcji szkieletowej, drewnianej lub stalowej. Wiatroizolacja zabezpiecza elewację od zewnątrz przed zawiewaniem i przenikaniem wody oraz wilgoci. Niemniej może się to zdawać dziwaczne – jednocześnie przepuszcza na  zewnątrz parę wodną uchodzącą ze środka obiektu. Dzięki takim właściwościom izolacji, wilgoć nie gromadzi się w ścianie i nie zawilgaca ułożonej w niej izolacji cieplnej.

Po co układać folię wiatroizolacyjne przy ocieplaniu budynku?
   Budynki drewniane bądź postawione z cegły bez wiatroizolacji szybko się ochładzają. Ciepło ucieka najszybciej z pomieszczeń położonych w tej części budynku, która jest wystawiona na stałe działanie wiatru i deszczu. Izolacje wiatrowe kładzione w ścianach od strony zewnętrznej winny mieć dużą paro-przepuszczalność tylko w jednym kierunku. Paro-przepuszczalność folii wiatroizolacyjnych – różna w każdym kierunku – związana jest z ich wykonaniem, dlatego niezwykle istotne jest, aby poprawnie je układać, czyli właściwą stroną na zewnątrz – zazwyczaj jest ona barwna lub są na niej napisy. Folie izolujące wiatr dystrybuowane są w zrolowanych ryzach. Szerokie folie łatwiej jest dobrze zamocować na murach budynku. Co niektóre wiatroizolacje stosowane są również na dachach jako folie dachowe wstępnego poszycia. Zastosowanie oraz sposób układania folii winien być opisany w opracowanej przez wytwórcę instrukcji. Zastosowanie złej folii może doprowadzić do nawilgocenia izolacji cieplnej i konstrukcji murów. Na opakowaniu folii muszą być umieszczone: nazwa i adres wytwórcy, nazwa produktu, data produkcji, rozmiary, ogólne reguły użycia oraz symbol atestu lub aprobaty technologicznej. Powinien być także hologram budowlany B.

Author: Robbyn King

Skomentuj

2 Responses to Dobra izolacja budynku. Jaką folię wybrać?

  1. jerryUK pisze:

    troche mi zajęły poszukiwania  artykułów w tej tematyce. Odkryłem w Yahoo tą strone. przestudiowałem te informacji,  jestem zadowolony, mam uczucie, że znalazłem  to, co potrzebne. zapewne zaglądac tu bede  regularniej

  2. angelina pisze:

    Powiem wam jedno : Nie oszczędzajcie na izolacji !! Potem to tylko generuje koszty jak źle jest wykonana robota.. radzę dobrze sie w temacie zorientować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*