Dom na nietypowej działce

Często projekty domów jednorodzinnych nie uwzględniają tego, że zakupiona przez nas parcela nie jest idealna. Co zrobić, gdy nasza działka budowlana jest ciasna? Czy na taką parcelę można kupić projekt gotowy czy tylko na zamówienie? Parcela o rozmiarze poniżej 18 m zawsze była postrzegana jako kłopotliwa. Wymiary działek muszą bowiem umożliwić zapewnienie wymaganych przepisami odległości domu od granicy działki oraz od innych budynków i urządzeń – w efekcie szerokość domu bywa bardzo ograniczona, co koliduje z funkcjonalną aranżacją wnętrza. Do niedawna w takich przypadkach niezbędne było zamówienie projektu indywidualnego, teraz można wyszukać wiele propozycji wśród projektów gotowych. Pole manewru znacznie rozszerzają domy, które można postawić bokiem, czyli ścianą węższą równolegle do drogi.
Co zrobić, aby budynek na małej parceli był piękny?

Wąski przód jest wyzwaniem odnośnie do wyboru szczegółów konstrukcyjnych. Jeśli dom kryty jest dachem dwuspadowym oraz zwrócony szczytem do drogi, ozdobić go może wysunięty daszek z wyeksponowaną podbitką czy dekoracyjne wiązanie czubka. Okna powinny być odpowiednio zharmonizowane odnośnie proporcji pomiędzy płaszczyzną przeszkleń, a pozostałą częścią ściany. Wymuszona warunkami działki rezygnacja z okien w bocznych ścianach prowadzi do powiększania ich na pozostałych. Trzeba jednak zapamiętać, że nie mogą one wypełniać zbyt dużej części przedniej ściany.

Jak ozdobić elewację bez okien, by były estetyczne?
Elementy rzeźbiące formę, takie jak facjaty i lukarny, nie muszą być zbyt duże. Eksponowany charakter szczupłego frontu można zaznaczyć szlachetnymi materiałami wykończeniowymi, które podkreślą wybrany styl. Brak otworów na każdej z bocznych ścian dozwoli zbliżyć dom do granic działki o metr z każdej strony. Gdy jedna boczna ściana jest bez okna, zyskujemy jeden metr z jednej strony parceli, ale oba zastosowania rzutują na kształt obu lub jednej z bocznych elewacji. Ozdobą takiej ściany bez okien mogą być układy przeszkleń z pustaków szklanych. Można też sięgnąć po nowoczesne materiały elewacyjne, tj. drewniana oblicówka czy bonie na elewacji, które nie tylko mają zalety dekoracyjne, ale pomogą też w poprawieniu proporcji za długiej bocznej ściany.
Nietypowa parcela stanowi również wyzwanie przy aranżacji terenu wokół budynku. Przed wejściem zazwyczaj jest mało miejsca: niekiedy wystarcza go zaledwie na podjazd lub dróżkę. Warto więc zastosować rozwiązania małej architektury tj.: altany, trejaże, ażurowe parkany. Ze względu na bliskość sąsiadów zarazem taras, jak i wejście dobrze ulokować w podcieniu, a jego boki osłonić zielonymi przesłonami.


www.centrumprojektow.eu

Author: efcserv23

Skomentuj

4 Responses to Dom na nietypowej działce

 1. Amedar pisze:

  Sporo trzeba wybulić, żeby przerobic jakiś projekt na takie nietypowe działki. Bo gotowego projektu na dziwne kształy działek sie niestety nie znajdzie.

 2. Hollo pisze:

  Jak jest okazja to takiej działki trzeba się pozbyć, albo wynająć komuś jako plac maszynowy, albo postawić magazyn i też wynająć

 3. ebelia pisze:

  Zgadzam się z przedmówcami. Chociaż nietypowe działki skłaniają do tworzenia nietypowych projektów.. i tak tworzy się sztuka architektoniczna.  To wyzwanie szczególnie dla młodych firm chcących się wybić

 4. priosausa pisze:

  Widziałam wiele naprawde fajnych , na pierwszych rzut oka dziwnych projektów , oryginalny i nietypowy dom to wspaniała rzecz i pole do popisu , dzięki temu powstają nowe pomysły optymalnego wykorzystania powierzchni wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*