Domy z dachem dwuspadowym

Projekty domów jednorodzinnych są dostępne w dużej ilości, ale pośród nich można znaleźć interesujące koncepty domów z dachem dwuspadowym. Obecnie to doskonała inwestycja. Ten dach nie zaskoczy nas problemami czy ekstra wydatkami w trakcie budowy, zapewni najwięcej przestrzeni na strychu a także zawsze będzie na topie. Nim jednak wybierzesz projekt domu z dachem dwuspadowym, zastanów się, jak taki dom wykończyć i jak urządzić poddasze.

Dach dwuspadowy – tradycyjny oraz współczesny.

Dach dwuspadowy jest dobrym narzędziem do formowania tradycyjnej bryły budynku. Kultywując wierność sprawdzonym stosunkom, można bezpiecznie nawiązać do bliskiej nam architektury. Dwuspadowy dach jest także dobrym punktem odniesienia do nowoczesnych modyfikacji tego kształtu. Trendy są piętrowe budynki pokryte łagodnie nachylonym dwuspadowym dachem z daszkami pokaźnie wysuniętymi za zarys szczytowych ścian budynku. Modne są też domy z dwuspadowymi dachami bez daszków.

Jakie zachować stosunki ścian oraz dachu?

Tradycyjne proporcje między wysokością ściany dolnej kondygnacji domu a dachem równały się 1:1,8, a więc dach w kalenicy był zazwyczaj 2× wyższy od ściany. Obecnie kąt nachylenia dachu zależy od formy zaaranżowania strychu – na mieszkalnym wynosi on zazwyczaj 35-45°, co pozwala uchronić dawne proporcje pomiędzy dachem a ścianą.

Jak dobrać pokrycie dachu do elewacji?

Dach o dwóch spadach jest najprostszy pod względem wyboru pokrycia – za sprawą geometrycznych oraz dużych powierzchni połaci nie ma dużych strat materiałowych. Pokrycie można więc dobrać do charakteru domu – tradycyjny pokryjemy gontem lub strzechą, nowoczesny na przykład blachą.

Ile przestrzeni na strychu?

Dach o dwóch spadach jest bardzo ergonomiczny pod względem ilości miejsca na poddaszu, ponieważ przestrzenie pod nachyleniami przebiegają tylko równolegle do dwóch przeciwległych skrzydeł domu. Pozostałe dwa boki zamknięte są wertykalnymi ścianami szczytowymi, przy których strych osiąga pełnowartościową długość (powyżej 1,90 m). Użyteczność wnętrza zależy też od ścianki kolankowej – im jest dłuższa, tym więcej przestrzeni na poddaszu.

Jak podzielić powierzchnię strychu?

Kształt wnętrz jest zależny od metody podziału całej przestrzeni poddasza. Zwykle jedna ściana – ta, do której dochodzi połać dachu – jest niższa. Ściany przylegające do niej są wyższe, ale częściowo ścięte połacią. Ściany oddzielające pomieszczenia w najwyższej części strychu posiadają pełną wysokość.

Author: efcserv23

Skomentuj

One Response to Domy z dachem dwuspadowym

  1. Zagadnienie przedstawione na najwyższym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*