Europa: koniec państw socjalnych! koniec opieki nad biedniejszymi obywatelami!

  Bez przerwy ktoś nas naucza, że powinniśmy się zachowywać jak reszta Europejczyków. Ale czym się różnią Europejczycy od Polaków? Synonimami europejskości są wolność, bogactwo, wyrozumiałość i demokracja. I naturalnie, państwo socjalne. Dotykamy już tych ideałów, kwestią jest to, czy one nas uszczęśliwią. Zanim zaczniemy czerpać z tych wartości, jakie dało Europie stulecie walki o tzw. sprawiedliwość społeczną, zastanówmy się, co możemy zaprzepaścić, realizując je bezkrytycznie, a czasem wręcz bez pomyślunku. Od wieków pokutuje w naszym narodzie kompleks zaścianka. Nie na próżno mówiono niegdyś, że nawet fryzjer może zostać u nas królem, byleby był Francuzem. Największy kompleks zaścianka mają ci, którzy wstydzą się, że nie jesteśmy autentycznymi Europejczykami.

  Państwo opiekuńcze doświadcza teraz zapaści. Mocnych cięć w swoich organizacjach dokonują Dania, Hiszpania, Wielka Brytania, a także Niemcy, Francja i Holandia. Zasiłek rodzinny, zapomogi mieszkaniowe, należności emerytalne, zdrowotne i te przeznaczone dla bezrobotnych przechodzą do historii. Rozkapryszone społeczeństwa muszą teraz oddać to, co dostały w imię socjalnej sprawiedliwości. Jak się z tym pogodzić? I dlaczego? Przecież przez tyle dziesięcioleci wbijano im, że odbieranie zamożnym i oddawanie ubogim jest podstawową zasadą etyczną i największą myślą socjalizmu. Kryzys państwa opiekuńczego jest równocześnie kryzysem moralnym i kto wie, czy nie nadeszła pora, by sięgnąć po wartości naczelne nadające życiu głębszy sens wykraczający poza zaspokajanie kaprysów, na które może wkrótce zabraknąć funduszy.
  Trzeba się nad tym zastanowić, gdyż w naszym kraju idziemy w czas socjalnej redystrybucji dóbr, nie zastanawiając się nad tym, iż u nas też nadejdzie czas zabierania. Może dobrze by było zminimalizować nakłady na roszczenia społeczne już w tej chwili, choćby dla uratowania tych – szczęśliwie żywych jeszcze w narodzie – cnót, jak więzi rodzinne, chęć niesienia wsparcia i opiekuńczość, będąca podporą i niosąca nadzieję na jutro, nawet w trudnych chwilach życia.

 


Reklama:

www.eutaxservice.pl  –  Pracowałeś za granicą? Należy Ci się zwrot podatku. Załatwimy to bez prowizji i dodatkowych opłat.

Author: efcserv23

Skomentuj

5 Responses to Europa: koniec państw socjalnych! koniec opieki nad biedniejszymi obywatelami!

 1. oswiecony pisze:

  W jakim świecie Ty żyjesz? U nas czas zabierania już dawno nastąpił, conajmniej dekadę temu..

 2. ecadastro pisze:

  Dokladnie..już dawno nie ma państwa socjalnego. Gdzieś Ty się uchował?

 3. chrismark pisze:

  Przyczyną zapaści gospodarczej w Europie i na świecie nie są koszty państwa opiekuńczego, ale neoliberalna polityka, która bierze górę. Jej efektem jest światowy kryzys gospodarczy. Wielka finansjera, wielki kapitał, wielkie banki za pomocą siedzących w ich kieszeniach polityków doprowadziły do sytuacji, jaką mamy. Działanie w interesie tych grup, w szczególności obniżanie podatków i innych obciążeń  spowodowało stan, w jakim znajduje się Europa, Japonia i USA. Kiedy władzę w Stanach objął Clinton zastał gospodarkę zrujnowaną po "reaganomice", olbrzymi deficyt budżetowy, sytuację, gdzie sprzątaczka płaciła podatki wyższe niż milionerzy. Kiedy opuszczał urząd prezydencki zostawił 200 miliardów dolarów nadwyżki budżetowej. Pierwszą czynnością Busha po wygraniu wyborów było obniżenie podatków dla osiągających najwyższe dochody. Po 8 latach rządów republikanów deficyt znów sięgnął dna i gdyby nie Chiny, które prawie w całości go finansują, nie byłoby Ameryki.. Obama nie potrafił tak głębokiego kryzysu opanować i nikt chyba nie jest juz tego w stanie zrobić. Zauważcie jeszcze jedno: najwyższy poziom życia i brak kryzysu w gospodarce jest w krajach mających najwyższe podatki i największą kontrolowaną przez państwo redystrybucję  produktu krajowego: Belgia, Holandia, Dania, Szwecja, Norwegia i Fnlandia.  

 4. Darek Kerb pisze:

  Zgadzam się z chrismarkiem.

 5. motzer492 pisze:

  Przydatne informacje w przystepnej formie, tego szukamy w tego typu tekstach. notka spelnia te wymagania, wszystko jest naprawde super. Wielkie dzieki za jej zamieszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*