Inteligentne rozwiązania dla domu

Dawno już minęły czasy, kiedy dom miał spełniać tyko swoją podstawową funkcję – bezpiecznego, stabilnego miejsca naszego życia. Obecnie coraz więcej czasu spędzamy w pracy i chętnie korzystamy z nowych technologii, ułatwiających nam codzienne funkcjonowanie. Któż z nas nie korzysta z mikrofalówki, albo ze zmywarki – dzięki tym urządzeniom oszczędzamy czas.

Można jednak znacznie podnieść swój komfort oraz jednocześnie poprawić bezpieczeństwo. Coraz popularniejsza staje się automatyzacja funkcjonowania naszego domu. Możemy sterować za pomocą elektroniki oświetleniem, bramą, garażem, możemy zainwestować w wideodomofon. To już nie jest wielki luksus, lecz – zwłaszcza w naprawdę dużych domach – konieczność. Póki co cały czas takie frazy, jak "inteligentny dom" kojarzą się z nowinkami technicznymi. Jednak zdobywają coraz szerszą popularność, zwłaszcza wśród ludzi troszczących się o bezpieczeństwo i wygodę w swoich domach.

Czy to jest praktyczne rozwiązanie? Tak, ponieważ pozwala na spore oszczędności. Oszczędzamy dzięki temu energię – w wypadku sterowania ogrzewania, możemy oszczędzić nawet kilkadziesiąt procent. Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii oraz opału – warto się zastanowić nad takim rozwiązaniem.

Kolejną zaletą jest bezpieczeństwo. Możemy za pomocą systemu np. zabezpieczyć pokój dzieci, odcinając w gniazdkach zasilanie – oczywiście proces jest odwracalny i w pełni kontrolowany. Możemy również zabezpieczyć nasz dom przed złodziejami – ustawiając odpowiednio sterownik, możemy symulować obecność mieszkańców (gaszenie i zapalanie światła, dźwięk szczekania psa), podczas gdy tak naprawdę nikogo w domu nie ma. Jeżeli posiadamy sporą posiadłość na otwartym terenie, taka opcja może być bardzo ważna.

No i – co dla niektórych również ma znaczenie – możemy zaimponować naszym znajomym :).

www.sageav.pl

Author: Lawihejb

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*