Jak działa proces czyszczenia w pralni chemicznej

Pralnia chemiczna to miejsce, w którym ma miejsce proces czyszczenia materiałów za pomocą specjalnego rozpuszczalnika. Maszyna do suszenia jest podobna do konstrukcji suszarki i pralki. Ubrania umieszczone są w komorze mycia, która spełnia zadanie jako trzon urządzenia. Komora mycia posiada poziomy i perforowany bęben, który obraca się w obrębie powłoki zewnętrznej. Pojemność bębna wynosi około 10 i 40 kg.

Podczas cyklu prania, komora wypełniona jest około jedną trzecią rozpuszczalnika i zaczyna się obracać, wstrząsając odzież. Temperatura wynosi około 30 stopni Celsjusza, a wyższa temperatura może powodować uszkodzenie ubrania. W trakcie cyklu prania, w komorze przechodzi się przez komorę filtracyjną, a później zawraca. Jest to znane jako cykl , który jest kontynuowany podczas prania. Następnie rozpuszczalnik usuwany jest i przesyłany do układu destylacyjnego, , który zawiera kocioł i skraplacz. Skondensowany rozpuszczalnik wprowadza się do urządzenia oddzielającego, gdzie reszta wody oddzielona jest od niego, a później doprowadza się do zbiornika "czystego rozpuszczalnika". Optymalny przepływ wynosi około 8 litrów rozpuszczalnika na kilogram odzieży na minutę, w zależności od wielkości maszyny.

Ubrania są również sprawdzane pod kątem obcych ciał. Przedmioty takie jak długopis plastikowy rozpuści się podczas prania i może uszkodzić tkaniny, tak że będą nie do odratowania. Rozpuszczalnik powinien być destylowany w celu usunięcia zanieczyszczeń, które może przenieść na odzież. Ubrania są dobierane pod kątem zgodności suchego czyszczenia, w tym elementów złącznych. Sporo dekoracyjnych elementów złącznych nie wytrzymuje działania mechanicznego czyszczenia. Kruche przedmioty, takie jak narzuty z piór, dywany lub rzeczy do wieszania, mogą być ujęte w luźnym siatkowatym worku.

Nie wszystkie zabrudzenia mogą być usunięte dzięki czyszczeniu na sucho. Niektóre muszą być potraktowane rozpuszczalnikiem – czasami przez strumień pary albo poprzez moczenie w specjalnych płynach do usuwania plam.

Standardowy cykl prania trwa 8-15 minut w zależności od rodzaju ubrań oraz stopnia zabrudzenia.

Author: Sarekmaset

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*