Jak objawia się ginekomastia?

Ginekomastia to opuchnięcie u panów piersi i sutków poprzez rozrost tkanki tłuszczowej. Jeżeli sądzisz, że możesz być jednym z wielu ludzi, którzy posiadają ginekomastie ważne jest, abyś uzmysłowił sobie, że nie jesteś osamotniony. Istnieje wiele sposobów klasyfikacji ginekomastii. Oto podstawowe informacje o typach ginekomastii.

Ginekomastia czasowa
Wynika ze zmian hormonalnych w okresie dorastania. Wzrasta wtedy poziom testosteronu, lecz dojrzewanie może również wywoływać wzrost hormonu żeńskiego estrogenu i prowadzić do wzrostu tkanki gruczołowej pod otoczką piersi. W tym przypadku rozrośnięty obszar będzie nie mniejszy niż 1 cm średnicy i nie większy niż 5 cm średnicy. W większości przypadków ginekomastii przejściowej symptomy zanikną samoistnie.

Napuchnięte sutki
Niestety nie wszystkie przypadki ginekomastii samoistnie ustępują i niektórzy mężczyźni często w dalszym ciągu nie są w stanie pozbyć się obrzęku nabytego w czasie dojrzewania. W tym wypadku stosowane są zabiegi chirurgiczne.

Ginekomastia osób dojrzałych
Przy charakterystyce ginekomastii u osób dojrzałych znanych jest kilka kluczowych grup:

— Zachwianie równowagi hormonalnej – może być spowodowane procesami medycznymi, takimi jak zespół Klinefeltera. W takim przypadku w celu ograniczenia symptomów zaimplementowana może zostać terapia hormonalna.

— Otyłość – efekt powiększonych piersi daje tkanka tłuszczowa skupiona w rejonie klatki piersiowej. Zjawisko to jest znane jako pseudo ginekomastia czy „fałszywa ginekomastia". Pomóc może redukcja wagi ciała. W przypadku bardzo grubych pacjentów, po znacznej utracie wagi ciała pozostać może wygląd zwisających piersi, występuje kilka dostępnych możliwości leczenia chirurgicznego, żeby usunąć nadmiar skóry.

— Nadużywanie sterydów to powszechna przyczyna ginekomastii. Sterydy anaboliczno-androgenne (SAA), nagminnie używane przez sportowców i kulturystów, mogą wywołać ginekomastię w najczystszej postaci.

Author: Sinclair WiiSeven

Skomentuj