Jak pokonać wampira?

Pytanie ze wszech miar abstrakcyjne, jednak w literaturze i filmie znajdziemy wiele sposobów na położenie nieumarłego potwora do grobu, ponownie. Oczywiście co wampir, to inna droga na tamten świat, poznajmy te najpopularniejsze.

Wykrycie wampira

Mimo swojej rzekomej potęgi, krwiopijcy zdają się dosyć łatwi do wykrycia, pomijając ich przywiązanie do płaszczy i napuszonej mowy. W klasycznej wersji wystarczy promień światła słonecznego lub lustro, w którym nie odbijają się wampiry. Co się dzieje z ich eleganckimi ubiorami, nie wiadomo. Zgodnie z tradycją, upiory nie mogą wejść do domu niezaproszone, co obniża ich wartość jako sprzedawców telewizji kablowej. Świetny przykład efektu, który daje złamanie tej zasady ujrzymy w szwedzkim filmie „Pozwól mi wejść”. Niektóre wersje wampirów nie mogą przekroczyć bieżącej wody, co w praktyce eliminowało by ich z jakiejkolwiek podróży. W świetnie nazwanym obrazie brytyjskiej wytwórni Hammer z 1973 „Szatański plan Draculi” doktor van Helsing sprytnie ukrywa wśród podanych hrabiemu dokumentów Biblię, która natychmiast uszkadza potwora.

 

Święte symbole

Jako symbol zepsucia i wydobycia się spod boskiej władzy nad śmiercią, wampiry były od zawsze wyczulone na symbole wiary. Jednym z ciekawszych wytłumaczeń tego defektu, było podane przez Petera Wattsa w książce „Ślepowidzenie”. W jego wersji wampiry posiadają „wadę krzyżową”, która nie pozwala im przetwarzać nieobecnych w naturze kątów prostych. W innych fikcyjnych wcieleniach, Draculi i mu podobni panicznie bali się krzyży, nawet złożonych naprędce z dwóch desek. Do tego paliła ich woda święcona, choć niektóre wersje podają (jak choćby film Roberta Rodrigueza „Od zmierzchu do świtu”), że wymaga to prawdziwej i szczerej wiary kapłana.

 

Czosnek

Klasyka gatunku, wiązana nie tyle z niechęcią wampirów do aromatycznych sosów, ale z właściwościami czosnku, powszechnie używanego na terytorium Rumunii i Bułgarii, gdzie jest powszechnym i zdrowym dodatkiem. Łóżka obwieszone główkami miały chronić przed nocną wizytą krwiopijcy, a tytułowi „Nieustraszeni pogromcy wampirów” z filmu Romana Polańskiego do boju ruszyli z eleganckimi i wonnymi naszyjnikami. W niektórych współczesnych wersjach sprawdzają się także pociski z esencją tego warzywa, choć jakim cudem czosnek miałby wytrzymać eksplozję prochu nikt nie podaje.

 

Światło

Kryptonit dla wampirów, słoneczne światło parzy je i spopiela. Nie musi być to światło naturalne, może być także odbite za pomocą lustra. W trylogii „Blade” bohaterowie używają promieni UV w postaci poręcznych latarek by walczyć z hordami nieumarłych.

 

Srebro

Co prawda zwyczajowo był to atrybut do pokonania wilkołaków, jednak choćby w serii animacji „Hellsing” miecze i pociski wykonane z tego metalu również potrafią zaszkodzić wampirom. Podobnej broni używał wspomniany Blade, odtwarzany na ekranie przez Wesleya Snipesa.

 

Dekapitacja i osinowy kołek

Jeśli chce się być pewnym śmierci wampira, ciężko dyskutować z klasykami. Właśnie znajdowane w takiej pozie groby przyczyniały się do popularności mitu wampira, upierza czy wąpierza, jak różnie był zwany. Osinowy kołek wbity w serce wielokrotnie pokonywał Christophera Lee, odtwarzającego role Draculi w filmach Hammer, jednak wedle tradycji tylko kładł upiora do snu. Krwawą do przesady scenę wbijania takiego przedmiotu mogliśmy ujrzeć w filmie „Drakula, wampiry bez zębów” Mela Brooksa.

A pozbawienie głowy? Wygląda na to, że działa na każdego, także na władcę nieumarłych. Tak więc, jeśli chcemy uchronić się przed wampirami, nic łatwiejszego – wystarczy, że zawiesimy na szyi czosnkowe lustro i będziemy biegać wszędzie w dzień.

Author: b.zal

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*