Jak powstają koszulki z nadrukiem? Techniki nadruku

koszulki z nadrukiem techniki nadruku

Będąc na zakupach klienci często wybierają koszulki z nadrukiem. Bo jest to modne, ponieważ ktoś chce się wyróżniać albo pragnie przedstawić swój światopogląd. Ale czy ktokolwiek wybierając daną koszulkę zastanawia się jak takie nadruki powstały? Istnieje kilka podstawowych metod umieszczania grafik na ubraniach. Niektóre sposoby umieszczania wzorów mają swój początek już w czasach starożytnych a inne powstały dzięki nowożytnym zdobyczom technologii.

Sitodruk, inaczej druk sitowy lub serigrafia, należy do najpopularniejszej metody wykonywania nadruków. Technika nadruku sitowego pozwala na wyprodukowanie ilości hurtowych koszulek o takim samym nadruku, dlatego najczęściej korzystają z niej sieciówki. Naniesiony wzór jest trwały i odporny na czynniki zewnętrzne, na dodatek produkcja masowa jest tania. Sitodruk jest nadrukiem bezpośrednim, czyli grafika nanoszona jest bezpośrednio na tkaninę. Pierwszym krokiem jest stworzenie matrycy, na podstawie której wykonywany jest nadruk- jest to siatka z bardzo drobnymi oczkami z przytwierdzonym do niej szablonem. Matryca umieszczana jest na materiale, a następnie raklem rozprowadza się specjalną farbę (wodną lub plastizolową), która przepływa przez odkryte oczka siatki i przykleja się do koszulki. Farba po jakimś czasie zastyga i koszulka jest gotowa do noszenia.

Termotransfer to druga metoda umieszczania nadruku na koszulkach. Jest on równie popularny co sitodruk, jednakże pozwala na stworzenie pojedynczej sztuki koszulki z nadrukiem, co w przypadku sitodruku byłoby zbyt kosztowne. Technika ta polega na przyklejeniu specjalnej folii lub papieru transferowego do koszulki poprzez wysoką temperaturę i nacisk. Najlepszym narzędziem w tym wypadku jest profesjonalna prasa, jednakże do wykonania nadruku w domu nadaje się również zwykłe żelazko. Aby uzyskać dany efekt należy wykorzystać odpowiedni materiał. Do dyspozycji jest papier transferowy z farbą wodną (lekki transparentny nadruk) lub tuszem solwentowym i sublimacyjnym (grafiki są wyraziste, pełne krycie koloru) oraz folia flex (efekt gumowy) lub flock („meszek”), które najlepiej nadają się do jednokolorowych wydruków.

Wybór techniki nadruku na koszulce zależy przede wszystkim od przeznaczenia koszulki. Gdy koszulka będzie prezentem to warto jest skłonić się w stronę termotransferu, ponieważ jest on tanią metodą w przypadku produkcji jednej sztuki koszulki, ponadto jakość wydruku powinna być satysfakcjonująca- wyraziste kolory, szczegóły, ostrość linii. Dodatkowo jeśli brakuje w pobliżu firm poligraficznych można zakupić papier transferowy i samemu wykonać taki nadruk- wystarczy wybrać odpowiedni papier dostosowany do posiadanej drukarki (laserowa czy atramentowa), wydrukować wzór w odbiciu lustrzanym i przyprasować żelazkiem. Co prawda nadruk nie będzie tak trwały jak wykonanie profesjonalne, ale z całą pewnością jakość powinna być wystarczająca. Natomiast w przypadku produkcji na większą skalę warto jest zainwestować w sitodruk – podstawowym atutem tej metody jest jej cena. Należy nastawić się na dość wysokie koszty początkowe lecz z każdą sztuką wykonanej koszulki cena jednostkowa maleje. Na dodatek wytrzymałość sitodruku jest większa niż w przypadku termotransferu, dobrze wykonany sitodruk jest praktycznie niezniszczalny.

 

Author: pianka

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*