Jak tworzy się podagra?

dna moczanowaPodagrę możemy uznać za formę choroby reumatycznej, za jej kłopotliwy wariant. Dna moczanowa jest skutkiem niepotrzebnego formowania się kryształków kwasu moczowego w stawach. Te kryształy zazwyczaj przedostają się do stawów co sprawia ból, sztywność i obrzęk stawów. Dna moczanowa stanowi w tej dziedzinie 5% wszystkich przykładów artretyzmu zgłaszanych przez pacjentów.

Kwas moczowy powstaje z rozpadu puryn, która jest rzeczywiście występującym związkiem w całej żywności. Co więcej jest elementem wszystkich włókien. Kwas moczowy najczęściej rozcieńcza się we krwi i zostaje usunięty przez nerki w moczu. Kiedy organizm zwiększa wytwarzanie kwasu moczowego z racji nieuzasadnionej ilości puryny, nerki nie mogą usunąć wystarczająco dużo kwasu moczowego z ciała.

Taki proces określamy hiperurykemią. Może ona wystąpić kiedy osoba spożywa zbyt dużo jedzenia posiadającego puryny. Hiperurykemia samoistnie nie jest zdradliwa i nie może być uznana za chorobę. Te kryształy kwasu moczowego odkładają się w przestrzeniach między tkankami i wywołują ich stan zapalny. Nadwyżki niepotrzebnego kwasu moczowego mogą posiadać formę grudek pod skórą wokół stawów i ucha.

więcej na www.poradnia.pl

Author: Sinclair WiiSeven

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*