Jak wybrać odpowiedni kocioł?

Zanim wyposażymy nasz nowy dom w kocioł lub zanim wymienimy stary na nowy – warto trochę o tym poczytać. Zły dobór kotła może mieć fatalne w skutkach konsekwencje i przynieść wiele szkód. Postanowiłem chociaż trochę temat przybliżyć w pytaniach i odpowiedziach. Trafny kocioł może nam służyć odpowiednio przez wiele lat. Musi być wykonany z dobrych surowców, eksploatowany zgodnie z jego przeznaczeniem oraz regularnie sprzątany oraz konserwowany. Na rynku dostępne są: kotły węglowe, kotły na paliwa stałe, kotły na ekogroszek, kotły na drewno oraz kotły dwupaleniskowe.

W jaki sposób wybrać najlepszy kocioł? 

Najważniejszym warunkiem prawidłowego funkcjonowania kotła i jego oszczędnej eksploatacji jest wybór odpowiedniej wielkości. Kocioł selekcjonujemy w oparciu o powierzchnię opalanego budynku, ilości kaloryferów, wielkości instalacji.

Jak montujemy kocioł?

Kocioł instalujemy w instalacji typu otwartego. Umieszczanie kotła w instalacji rodzaju zamkniętego może być w znacznym stopniu niebezpieczne. Kotłownia, w której kocioł będzie zainstalowany powinna być wyposażona w grawitacyjną wentylację nawiewną i wywiewną.

Jak dbać o kocioł?

Przede wszystkim trzeba go regularnie sprzątać. Tym sposobem zagwarantujemy mu niezawodność i wytrzymałość.

Jak często musimy doprowadzać do porządku kocioł?

Co najmniej raz w tygodniu. Zanieczyszczony kocioł  ma mniejszą wydajność termiczną głównie z powodu sadzy na ściankach kotła. Rzadkie czyszczenie może nawet doprowadzić do zniszczenia stalowego wymiennika. Aby uniemożliwić korodowanie kotła trzeba wyczyścić go po sezonie grzewczym i zakonserwować. Wytrzymałość kotła uzależniona jest od kilku elementów, miedzy innymi od temperatury jego pracy. 


www.punktinstalatora.pl

Author: n9gzts

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*