Jak zapanować nad emocjami?

     „Żyjemy w cywilizacji Gwiezdnych Wojen, posiadając przy tym emocje z epoki kamienia łupanego, średniowieczne instytucje i boską technologię.”

Jakie narzędzia posiadamy by sobie z tym poradzić? Podczas gdy natura nie wyposażyła nas w żadne narzędzia do kontrolowania naszych emocji, psycholog Paul Ekman twierdzi, że istnieją pewne proaktywne kroki, które możemy podjąć, by ustabilizować nasze życie emocjonalne.

Ekman uważa, że powinniśmy prowadzić swego rodzaju dziennik z naszych emocjonalnych reakcji. Taki szczegółowy opis tego, co dzieje się z naszym organizmem, pozwoli jego zdaniem na odnalezienie przyczyn naszych emocjonalnych reakcji. Innymi słowy, jeśli jesteś w stanie dostać się do swojej „bazy danych emocjonalnych zagrożeń”, będziesz w stanie odwołać „atak wściekłych psów” w przyszłej sytuacji, która mogłaby wywołać taką destrukcyjną reakcję emocjonalną. Naszym ostatecznym celem, mówi Ekman, powinno być odroczenie impulsywnego działania na rzecz racjonalnej reakcji, adekwatnej do sytuacji w jakiej się znaleźliśmy.

Ekman porównuje pełną kontrolę emocji z postawą Stanislavskiego, odnosząc się do metod gry scenicznej rosyjskiego aktora Constantina Stanislavskiego. Stanislavski ćwiczył i promował rygorystyczny proces nauki pozwalający aktorowi na zwiększenie swojej wiarygodności na scenie. Swój cel osiągał poprzez przywoływanie przeszłych doświadczeń i reakcji emocjonalnych oraz, jak opisuje to Ekman – „próbę pogodzenia się z nimi i skupienie się na rodzaju doznawanych odczuć, które je wywołują”. Ekman uważa, że „musimy przenieść odczucia unikalne dla każdej emocji do naszej świadomości tak, aby być w stanie je rozpoznać podczas ich doświadczania”.


więcej podobnych artykułów na www.neuropsychologos.veretron.pl

Author: Mr.Stick

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*