Kąpielisko termalne w Velky Meder na Słowacji

Co mają robić osoby na Słowacji podczas zimy, które nie jeżdżą na nartach? A jest ich zdecydowana większość, bo aż 80 procent Polaków nie uprawia tego sportu. Na południu tego kraju, przy granicy z Węgrami znajduje się miejscowość Velky Meder oferująca kąpieliska termalne. Warto dodać, że w promieniu 150 km znajduje się Bratysława, Wiedeń i Budapeszt, które należałoby zwiedzić podczas tego wypadu.

Velky Meder

Wielki Meder to 9 tysięczne miasteczko leżące na południowo-zachodnim skraju Słowacji, na Nizinie Poddunajskiej, 15 km od przejścia granicznego z Węgrami w Medvedovie. Stało się ono znane dzięki całorocznemu kąpielisku termalnemu Thermal Corvinus Velky Meder, gdzie dokonano odwiertów najbardziej gorącego źródła wody termalnej na obszarze Republiki Słowackiej, o temperaturze 92 stopni C (temperatura wody w samych basenach dochodzi do 38 stopni C). Niedawno kąpielisko przeszło całkowitą modernizację i rozbudowę, dzięki której obecnie posiada 9 basenów, z czego 3 zewnętrzne (dziecięcy, do pływania i włoski), 4 wewnętrzne oraz 2 półkryte z temperaturą wody termalnej 26-37 stopni C. Ośrodek ten specjalizuje się w obsłudze klientów, którzy chcieliby zregenerować swój układ ruchowy. Według doświadczeń lekarzy skład chemiczny wód geotermalnych właśnie temu sprzyja, gdyż dzięki bodźcowi w postaci ciepłej wody ciało staje się lekkie, praktycznie pozbawione wagi. Ćwiczenie w takich warunkach wspomaga leczenie osłabienia mięśni, chorób stawów, kręgosłupa oraz artroz.

Velky Meder

Woda taka ma zastosowanie również w leczeniu przeciwbólowym, chorobach neurologicznych, wieku starczego i skóry, goi lżejsze podrażnienia, jak i wspomaga leczenie atopowego zapalenia skóry i łuszczycy. Jeśli chodzi o profilaktykę to wspomaga oczyszczanie organizmu, działanie układu oddechowego i systemu odpornościowego. Oprócz zastosowań typowo leczniczych i profilaktycznych klienci Thermal Corvinus Velky Meder mają do dyspozycji także strefy relaksu tj. saunacentrum, które posiada saunę fińską, ziołową, parową i infra oraz centrum SPA/wellness, które oferuje jacuzzi, masaże, łóżko do termo-akupresury Ceragem Master, refleksologię, aromaterapię, biosolarium, grotę solną oraz kąpiel morską. Ośrodek ten w krytej strefie, otwartej przez cały rok, oferuje szereg atrakcji dla dzieci. Znajduje się tam rodzinny basen do zabawy z wodną wieżą, holenderska zjeżdżalnia z efektami świetlnymi w środku oraz plac zabaw.

Velky Meder

Całodzienny wstęp na cały kompleks basenów kosztuje od 7 euro/dzień. Kąpielisko oferuje też zakwaterowanie u swoich partnerów za pośrednictwem swojej strony internetowej, już od 8 euro/dzień. Dlatego wyjazd tam podczas zimy jest alternatywą dla osób, które nie jeżdżą na nartach, ani na snowboardzie, a chciałyby się "wygrzać" za niewielkie pieniądze w leczniczych, geotermalnych wodach. Będąc tam proponujemy przeznaczyć kilka dodatkowych dni pobytu na zwiedzanie trzech miast, które niegdyś były głównymi w ówczesnych Austro-Węgrach. Sprzyja temu międzynarodowa trasa samochodowa M1/A4, która łączy te europejskie aglomeracje i Strefa Schengen. 1. Wiedeń leży na północny zachód, 150 km od Wielkiego Mederu, jego główne zabytki do Katedra św. Szczepana znajdująca się pośrodku Stephansplatz, Ratusz i barokowa Kolumna Morowa przedstawiająca Trójcę Świętą. 2. Bratysława leży mniej więcej w połowie drogi do Wiednia, jednak nie znajduje się tam aż tyle ciekawych zabytków, co w stolicy Austrii czy Węgier. W pierwszej kolejności należy zobaczyć okazały Zamek Bratysławski położony na szczycie wzgórza, nad brzegiem Dunaju. 3. Budapeszt z kolei, znajduje się w przeciwnym kierunku, na południowym wschodzie, 130 km od miasteczka. Główne atrakcje turystyczne to neogotycki budynek parlamentu nad samym Dunajem, Zamek Królewski oraz największa synagoga w Europie i druga co do wielkości na świecie. Oczywiście, żeby dokładnie zwiedzić te wszystkie trzy stolice potrzebujemy co najmniej tygodnia dodatkowego urlopu, a z tym jak wiadomo może być ciężko. W dodatku podczas zimy dzień jest krótki, dlatego zmuszeni jesteśmy wyselekcjonować najważniejsze punkty w każdej z nich.

Velky Meder

 

Author: agencja_pyry

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*