Kartki pocztowe i ich rodzaje

Kartonowa, zazwyczaj prostokątna kartka nazywana pocztówką lub kartką pocztową, służąca do prowadzenia krótkiej korespondencji, towarzyszy nam już dość długo. Mimo iż jej przeznaczenie jest jedno, to pełni ona różne funkcje, np. informacyjne lub dziękczynne. Dlatego przez lata wykształciło się wiele jej rodzajów.

Jak podzielona jest pocztówka?

Pocztówka to dwustronna kartka, na jednej ze stron znajduje się odpowiedni obrazek. Z kolei druga z nich podzielona jest na dwie części, z których każda ma odmienne przeznaczenie. Po stronie prawej znajduje się miejsce na na wpisanie imienia, nazwiska oraz adresu odbiorcy, zaś po lewej możemy umieścić treść wiadomości.

Tradycyjne rodzaje kartek pocztowych

  • Widokówka, zwana również kartką widokową to rodzaj kartki pocztowej z pejzażem na jednej ze stron. Używana jest najczęściej do przesyłania pozdrowień z urlopów, podróży czy wycieczek.
  • Kartka okolicznościowa, służy do wysyłania wiadomości związanych z danymi wydarzeniami w życiu. Gratulacje, życzenia, przeprosiny, to tylko niektóre z przeznaczeń kartki okolicznościowej. Ciekawostką jest to, iż bardzo często nie mają one standardowych kształtów oraz wymiarów. Dodatkowo zdarza się, że są składane, a gdy je otworzymy możemy usłyszeć melodyjkę.
  • Kartka korespondencyjna, pozbawiona obrazka na jej odwrocie. Używana zazwyczaj bez specjalnego przeznaczenia.

Nietypowe rodzaje pocztówek

  • Pocztówka dźwiękowa to sztywna kartka, zazwyczaj wielkości typowej widokówki. Na wierzchu pokryta jest plastikiem z zapisanym dźwiękiem.
  • E-kartki to wirtualna pocztówka, którą wysyłamy za pomocą Internetu
  • Postcrossing to rodzaj serwisu społecznościowego, dzięki któremu możliwe jest wysyłanie i otrzymywanie pocztówek z całego świata.

Artykuł powstał we współpracy z: http://www.paperprint.pl/

unia

Author: Ludmilatoja

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*