Kawa na zdrowie

Jak się okazuje picie kawy nie jest takie szkodliwe jak nam się wydaje. Według National Cancer Institute (wolne tłumaczenie: Państwowy Instytut Raka) napój zmniejsza ryzyko śmierci osób starszych w wyniku ataku serca, ifekcji, a także udaru. Z kolei według stanowiska Szkoły Zdrowia Publicznego przy Uniwersytecie Harvarda mężczyźni pijący kawę zmniejszają ryzyko zachorowania na raka prostaty. Według specjalistów z ośrodków naukowych w Szwecji kobiety pijące cztery kubki kawy dziennie ustrzegają się przed rakiem piersi.

Z drugiej strony mówi się, że szkodzi nadmiar samej kofeiny. Dłuższy kontakt zmielonych ziaren z gorącą wodą powoduje przedostawanie się szkodliwych substancji jak kafestol i kahweol, które podnoszą poziom złego cholesterolu i szkodzą wątrobie. Najbardziej szkodliwe są więc kawy przyrządzane na sposób turecki (ziarna zagotowywane z wodą) lub zalewane wrzątkiem. Wychodzi na to, że najmniej szkodząca jest kawa z ekspresu wysokociśnieniowego. 

Kult kawy zagościł także w branży motoryzacyjnej. Minivan Fiat 500L jako jedyny na świecie w wyposażeniu fabrycznym ma ciśnieniowy ekspres do kawy na kapsułki, umieszczony między przednimi siedzeniami. Kawę także serwują stacje benzynowe, można także kupić ją w puszce lub w kartoniku.

Zdrowa czy nie zdrowa.. Mimo wszystko lepiej nie przesadzać, co za dużo to niezdrowo. Ja tam piję zbożową z mlekiem:)

Author: cr flaming

Skomentuj

5 Responses to Kawa na zdrowie

 1. nika pisze:

  ostatnio modne stały się ekspresy ciśnieniowe, ja uwielbiam latte z nestle 🙂 ciekawe tylko czy kawa może faktycznie zmniejszyć ryzyko raka? podejrzewam ze to nie jest jedyny czynnik. 

 2. chudy byk pisze:

  z nestle najlepsza jest Moccha

 3. Daniel pisze:

  Dlatego właśnie warto pić taką kawę i herbatę która jest zdrowa. Po co brać dodatkowe suplementy, skoro można pijąc ulubioną kawę odkwaszać swój organizm i wpływać na jego zdrowie? Każdego dnia polecamy coś innym.. Fryzjera, dobry film w kinie, ulubioną herbatę.. A gdyby tak producenci płacili nam za to że polecamy ich produkt? Zapraszam na stronę : szansa.ganodermakawa.pl

 4. marijuana pisze:

  Pozdrowienia z Florydy! Tu kawa smakuje najlepiej. Kawa na zdrowie! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*