Kiedy zdecydować się na renowację desek podłogowych?

Właściciele mieszkań w starych domach i kamienicach często stoją przed problemem czy zdecydować się na renowację desek podłogowych. W zależności od stanu ich zużycia można pozbyć się ich całkowicie i wymienić na nowe bądź zakryć. Które rozwiązanie będzie lepsze?

Zalety desek podłogowych wymieni jednym tchem każdy, kto zdecydował się na takie w swoim domu. Są łatwe w utrzymaniu, estetyczne, wytrzymałe i trwałe. Dwie ostatnie cechy – wytrzymałość i trwałość – w dużej mierze zależą od dbałości o jakość drewnianej podłogi. Tę ocenić mogą nowi właściciele mieszkania widząc to, co zastali. Które rejony lokum są szczególnie narażone na szybkie zużycie? Łazienka i kuchnia – tutaj z pewnością spotkamy się ze śladami odciśniętymi przez trudne warunki panujące w tych pomieszczeniach, szczególnie dużą wilgotność i kontakt z wodą.

Stopień zużycia desek podłogowych widać w porównaniu z mniej eksploatowanymi częściami mieszkania. Jeśli w przeciwieństwie do lśniącej od lakieru podłogi w salonie czy sypialni mamy do czynienia z zakrywającą słoje farbą olejną z wyraźnymi śladami zużycia – będziemy musieli pomyśleć o wymianie drewna. Nietransparentne farby olejne do drewna traktowano w niedalekiej przeszłości jako ekonomiczny wariant szybkiej renowacji podłogi, niestety w jej wyniku niknie cały urok struktury słojów drewna.

Zarówno w przypadku wymiany desek, jak i przykrycia ich płytą osb konieczna będzie wizyta specjalisty – rzeczoznawcy budowlanego, który oceni zarówno zachowany stan podłogi jak i legarów pod nią (o ile zostały użyte do konstrukcji budynku) oraz stropu. Wszystko po to, aby przekonać się czy stare, nadgryzione zębem czasu deski wytrzymają ciężar nowej podłogi, którą najczęściej układa się na starej z dodatkiem warstwy izolacyjnej i płyty osb (ta jest najczęściej podstawą, na której kładzie się terakotę czy parkiet). Wszystkie te materiały ważą, tak więc o konieczności sprawdzenia stanu drewna nie potrzeba przekonywać nikogo.

Jeśli zdecydujemy się na renowację starej podłogi, znowu przyda się pomoc, tym razem specjalistycznej ekipy. Nasza praca w tym wypadku ograniczy się do uprzedzenia sąsiadów, że przez kilka dni z racji prac remontowych będzie głośniej niż zwykle. Prace rozpoczną się od dobicia gwoździ trzymających deski podłogowe – jest to o tyle konieczne żeby nie uszkodziły się maszyny zdzierające warstwy farby z powierzchni podłogi i szlifujące ją – cyklinarki. Po tym etapie wystarczy już tylko odpowiednio pomalować podłogę lakierem o wybranym przez nas odcieniu. Jeśli zakres prac obejmie również klejenie, kilka cennych wskazówek znajdziemy w tym miejscu

 

 

Author: ggraper

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*