Kim jest Hipster?

Hipsterzy są współcześnie jedną z popularniejszych, a zarazem nieokreślonych subkultur. Nawet na ulicach małych miasteczek można spotkać ludzi, których ubiór przypomina charakterystyczny dla hipsterów styl vintage. Określenie „hipsterskie” pasuje praktycznie do wszystkiego, co niestety powoduje, że pierwotny sens tej subkultury ulega zatraceniu, a „hipsterskie” znaczy po prostu modne. 

Mianem „hipsterski” określamy praktycznie wszystko, od ubioru, gadżetów aż po fryzurę, styl bycia czy hobby. Jest to poniekąd słuszne, niestety daleko odbiegające od początkowych założeń tej subkultury. Styl hipsterski możemy dostrzec praktycznie wszędzie, od małych klimatycznych kawiarni po duże galerie handlowe, od niewielkich miejscowości po duże miasta. Jest to wyjątkowo nieokreślony i szeroki styl, stąd jego powszechność. Wystarczy jeden element wyglądu zewnętrznego, za pomocą którego możemy identyfikować się z tą subkulturą. Ponadto hipsterzy to ludzie w różnym wieku. Możemy ich spotkać wśród nastolatków, szczególnie licealistów, ale także wśród ludzi 20+, a nawet 30+.

Charakterystycznym elementem wyglądu dla członków tej subkultury są m.in. wąsy a’la Pan Tik Tak, flanelowa koszula w kratę oraz nietypowe nakrycia głowy, takie jak: kaszkiet, beret czy melonik. Hipsterskie są także duże wyraziste okulary z mocnymi oprawkami, najlepiej oryginalne Ray Bany. Charakterystyczne dla okresu PRL-u długie, męskie płaszcze oraz trampki również podkreślają styl vintage. Podobnie kolorowe swetry a’la Kononowicz.
W przypadku kobiet obowiązkowo poszerzane spódnice do kolan, co w połączeniu z rowerem – holenderską damką oraz teczką na rysunki (typową dla studentów Akademii Sztuk Pięknych) stanowi kwintesencję hipsterstwa.

Do stylu hipster nawiązują także określone gadżety, w szczególności aparat fotograficzny, najlepiej analogowy Zenit lub popularny w Polsce w latach 80. XX wieku Polaroid, sam wywołujący zdjęcia. Hipsterski jest także rower – klimatyczny stary ramowiec lub wspomniana już damka.

Należy także pamiętać, że „hipsterstwo” to przede wszystkim styl życia. Charakterystyczne dla tej subkultury jest stołowanie się w barach mlecznych, które stanowią relikt PRL-u. Nic zatem dziwnego, że w niektórych miastach powstają komitety obrony barów mlecznych, gdzie często głównymi inicjatorami są ludzie młodzi, jedynie z „Misia” pamiętający jak wyglądały prawdziwe bary mleczne.

Hipsterów cechują także nietypowe hobby. Są to m.in. przeżywające renesans (myślę, że właśnie dzięki hipsterom) gry planszowe, ale także szachy czy filatelistyka. Najlepiej aby hobby to odbiegało od masowej kultury konsumenckiej.

Zatem stanie się hipsterem to bardzo łatwa sprawa, można nim zostać niezależnie od wieku. Wystarczy udać się do dużych galerii handlowych, gdzie króluje hipsterski styl. Można także poodwiedzać pobliskie second handy i wygrzebać coś oryginalnego (to wychodzi znacznie taniej niż zakupy w galerii i jest bardziej ekologiczne) lub zajrzeć do starej szafy rodziców, gdzie czasem można znaleźć jakieś perełki modowe PRL-u, które nie zostały jeszcze wyrzucone, przez wgląd na sentyment do lat młodości.

I tutaj pojawia się pewien paradoks. Styl hipsterski starając się być poza mainstreamem staje się po prostu jego częścią. A hipsterzy to często zwykli bywalcy wielkich galerii handlowych. Warto pamiętać, że prawdziwy hipster uważa określenie „hipster” za coś obraźliwego, ponieważ nie chce być wpisywany w żadne ograniczające ramki, a jego celem jest niezależność. Hipster to nie tylko strój czy gadżety ale także stan umysłu. Niezależność od powszechnej kultury mainstreamowej i poszukiwanie alternatywy w każdej dziedzinie życia.

żródło: rzeczywiscie24.pl

 

Author: Niklas5513

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*