Budujemy ogród zimowy – palmiarnia

  Zawsze marzyłem o małym przydomowym ogrodzie zimowym. A może by iść tak dalej i postawić sobie palmiarnie? Zapachniało egzotyką 🙂 Budowanie tego typu ogrodu jest na razie mało popularne, ale myśle, że ten trend niedługo na stałe zagosci w polskich domach. Uwierzcie mi – siedzenie pośród egzotycznych roślin, wśród dźwięków kanarków i słuchanie afrykańskich, czy indiańskich rytmów to niesamowity afrodyzjak.

  Jeśli decydujemy się na zbudowanie palmiarni, musimy pamiętać o kilku kluczowych detalach. Zadaszenie palmiarni jest bardzo istotne i należy tym bardziej zatroszczyć się o jego właściwą konstrukcję. Oranżerie mogą mieć zadaszenia przeszklone albo wykonane z płyt poliwęglanowych. Ilość osiągalnych obecnie na rynku przeszkleń do ogrodu zimowego przyprawia o zawroty głowy. Możemy np. zamontować przeszklenia charakteryzujące się małym stopniem termoprzepuszczalności, chroniące przed promieniowaniem słonecznym, dające lustrzany odbicia, cechujące się gwarantowanym bezpieczeństwem (zbudowane z kliku warstw). Rozstrzygnięciem godnym rozpatrzenia w przypadku ogrodu bezpośrednio połączonego z domem jest zakup szkła przeciwwłamaniowego. Innym dobrym rozwiązaniem będzie założenie na przeszklone pokrycia, folii izolacyjnej, która powstrzymuje zarazem promieniowanie ultrafioletowe jak i odpływanie ciepła z wnętrza ogrodu. Taka folia izolacyjna może posiadać różne zdobienia, wtedy podbite zostaną walory estetyczne naszej "pomarańczarni". Decydując się nabyć płyty poliwęglanowe również trzeba dowiedzieć się, co nieco o ich mocnych i ujemnych stronach. Do pozytywów zalicza się stosowna sprężystość, a do wad łatwość rysowania się.
Ciężko wyobrazić sobie ogrody zimowe bez szkła. Co istotne, szkło szkłu nierówne i należy mieć o tym wiedzę, by podjąć właściwą decyzję. Nade wszystko trzeba wiedzieć, iż szkło odznacza się charakterystycznymi wyróżnikami, z których całą uwagę musimy zwrócić na  indeks przenikalności ciepła. Trzeba stosować szyby wypełnione gazem szlachetnym albo osuszonym powietrzem. Jest kilka modeli szyb wypełnionych gazem – wyróżniające się dla przykładu małą emisyjnością ciepła lub możliwościami samooczyszczenia. Bez wątpienia, jeśli stawiając nasze oranżerie zdecydujemy się na profesjonalne szkło, wtedy bilans termiczny oranżerii będzie zadowalający – ciepło będzie ”magazynowane” w zimne dni, a oddawane w ciepłe. Jeśli kupimy wypróbowane szyby, dadzą nam one wygodę oraz poczucie bezpieczeństwa, co zaowocuje przyjemnością korzystania z ogrodu zimowego. 

  A teraz zobaczmy palmiarnie w zoo w Poznaniu: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ce0GqOCC6XM#!

Jeśli już jesteś zainteresowany budową ogrodu zimowego skorzystaj z porad specjalistów – http://www.ermont.com.pl/stolarka.php

http://agregatysklep.pl/

Author: efcserv23

Skomentuj

3 Responses to Budujemy ogród zimowy – palmiarnia

  1. Pomirek pisze:

    A ja na balkonie postawiłem sobie małą foliówkę 🙂 i w bloku też mozna bawić się w rolnika-ogrodnia 😀

  2. Jula67 pisze:

    Na balkonie to ja sobie wyhodowałam pomidory, rzodkiewkę, poziomki i truskawki. Chciałam też marchewkę, ale nie wyszło 🙁 Znam takich co winogron wyhodowali.

  3. della pisze:

    notka bardzo mi sie podoba. Wspomnialam juz o tym swietnym blogu moim przyjaciolom, ktorzy tez interesuja sie tematem. Mysle, ze bedziemy mieli duzo nowych rzeczy do obgadania. Dzieki wielkie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*