Klocki Lego na studiach

Klocki Lego, a właściwie zbudowany z nich robot o którym teraz będzie mowa był i jest  podstawą oraz  narzędziem dla studentów piszących  prace inżynierskie i  magisterskie. Jest to robot który można kupić w sklepie z zabawkami, a możliwości daje takie duże, że żadne laboratorium by się nie powstydziło mieć go na stanie. Doceniły go także Politechnika Koszalińska, Uniwersytet Zielonogórski, Akademia Górniczno-Hutnicza  w Krakowie, a także Politechnika Wrocławska umieszczając go w swoich laboratoriach.

Firma Lego wypuściła na rynek już drugi zestaw Mindstorms zapewniający  bardzo duże możliwości zarówno konstrukcyjne jak i programistyczne wszystkim małym, dużym jak i zupełnie już dorosłym konstruktorom. Ilość pomysłów jakie można za pomocą zestawu zrealizować jest wprost powalająca. Studenci piszą swoje prace inżynierskie i magisterskie których celem jest projektowanie i programowanie robotów, które można zbudować dzięki temu zestawowi. W Internecie można znaleźć strony miłośników Lego Mindstorms. Publikują tam swoje dokonania, użyczają skrypty swojego autorstwa i zamieszczają filmy chwaląc się swoimi dokonaniami. Firma Lego oferuje wiele dodatków do swojego zestawu, głównie wszelkiego rodzaju sensory. Dzięki Lego Mindstorms zbudujemy robota który potrafi chodzić wzdłuż wymalowanej linii, robota wykonującego wielkanocne pisanki malując zaprogramowany wzór, roboty kroczące na dwóch lub więcej nogach, chwytaki, robota sortującego klocki wedle kolorów lub poruszającego się po skomplikowanej planszy, na której różne kolory podłoża odpowiadają różnym akcjom, i wiele, wiele innych. Wiele zagranicznych uczelni technicznych wykorzystuje Lego Mindstorms w swoich laboratoriach, gdzie praktykują i uczą się studenci. Cena zestawu kształtuje się od kilkuset złotych do 2000 zł w zależności od ilości dodatków.  To bardzo dobra alternatywa dla zajęć teoretycznych.

Lego Mindstorms NXT 2.0 to połączenie systemu budowy klocków Lego z licznymi czujnikami i łatwym oprogramowaniem – "przeciągnij i upuść".  Zestaw to wyjątkowa kombinacja kreatywnej zabawy w budowanie, poznawanie inteligentnego mikrokomputera i języków programowania. W pakiecie Lego znajdują się gotowe propozycje budowy robotów: 

– Alpha Rex – humanoid (do budowy z dodatkowymi klockami Technic)
– Spike – skorpion
– Roboarm – wysięgnik z ramieniem
– Tribot – pojazd

W zestawie znajdziemy: inteligentny 32-bitowy microprocesor NXT LEGO w obudowie z dużym wyświetlaczem i  4 portami wejściowymi i 3 wyjściowymi. Komunikacja odbywa się za pośrednictwem Bluetooth lub USB. Do dyspozycji mamy także 3 interaktywne serwomechanizmy, 4 sensory: ultradźwięowy, 2szt. czujników dotykowych i sensor koloru, który rozpoznaje kolory i natężenie światła oraz działa jako lampka. Oprogramowanie jest  przyjazne i łatwe w użyciu (PC, MAC) i dzięki niemu mamy możliwość nadania osobistego charakteru swojemu robotowi. Firma Lego daje możliwość dzielenia się swoimi projektami  z innymi konstruktorami  za pomocą programu "Pack-N-Go project packager".
     Zestaw  otwiera przed nami nieskończenie wiele możliwości, a jedyna granica, na którą możemy natrafić podczas zabawy to nasza własna wyobraźnia. Dodatkowo w ofercie dla szkół i uczelni można dostać specjalnie przygotowane lekcje i prezentacje dotyczące budowy i programowania.  

Author: Mr. A.

Skomentuj

One Response to Klocki Lego na studiach

  1. Kubaaa pisze:

    co z tego, że tanio można wyposażyc fajne laboratorium, jak i tak władze uczelni skąpią grosza, nikomu nie zależy żeby uczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*