Kredyt hipoteczny dla osób samozatrudnionych

Kiedy wnioskujemy o jakiekolwiek zobowiązanie pożyczkowe, wymagane jest osiągnięcie przez nas określonego poziomu zdolności finansowej. Wskaźnik ten obliczany jest na bazie wielu czynników takich, jak dochód lub nawet jego pochodzenie. Czy w związku z tym, istnieje szansa na kredyt hipoteczny dla przedsiębiorcom?

Z punktu widzenia instytucji kredytowych, najwyższy poziom stabilności finansowej prezentują osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Pozwala to na terminową spłatę rat kredytu w długiej perspektywie czasu. Jednak dochód pochodzący z pozostałych źródeł nie skreśla możliwości przedsiębiorców na pozyskanie kredytu hipotecznego. Jest to, co prawda, zdecydowanie trudniejsze, jednak – możliwe.

Kupno domu lub lokalu na kredyt nie jest nieosiągalne dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Każdy bank jednak inaczej określa warunki , które musi spełnić potencjalny klient. Forma rozliczania się z prowadzonej działalności – znaczenia. Banki jednak bardzo restrykcyjnie określają minimalny okres prowadzenia własnego biznesu, po upływie którego przedsiębiorca może ubiegać się o udzielenie kredytu. W najlepszym wypadku, kredyt zostanie przyznany nam dopiero po upływie kwartału od chwili zarejestrowania działalności, w najgorszym – nawet do 30 miesięcy.

Będąc przedsiębiorcą, warto przy staraniu się o kredyt zaprezentować dokumenty, które potwierdzają stabilność dochodów. Takimi dokumentami mogą być na przykład długookresowe umowy z partnerami handlowymi oraz kontrakty na zamówienia i dostawy. Ułatwione zadanie mają osoby wykonujące niektóre, określone zawody, jak lekarze, czy prawnicy.

Mimo to, faktem jest, że osoby samozatrudnione są traktowane zdecydowanie mniej przychylnie, niż te zatrudnione na bazie umowy o pracę , która – jak doskonale wiemy – w obecnych czasach nie stanowi żadnej gwarancji ciągłości zatrudnienia, czy dochodów.

Author: Sarekmaset

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*