Kredyty i pożyczki dla seniora. Trudne, jednak prawdopodobne do uzyskania sposoby finansowania

Zgodnie ze statystykami Narodowego Banku Polskiego, tylko 63% seniorów w Polsce, to osoby ubankowione. Przyczyną takiego stanu może być to, że baki nieco gorzej traktują starsze osoby. W przeważającej liczbie banków zdecydowanie zastrzeżone jest, że mogą z nich skorzystać jedynie osoby, które nie mają jeszcze 50 lub 60 lat. Zdarza się, że jeśli spełnią one dodatkowo określone warunki, to instytucje kredytowe wprowadzają możliwość udzielenia im finansowania. Sprawa dotyczy głównie kredytów hipotecznych, gdzie ograniczenia wiekowe sprawiają, iż ich dostępność dla seniorów jest znikoma. Korzystanie z kredytu mieszkaniowego jest możliwe, ale jedynie w opcji bardzo krótkiego okresu spłacania, a także wymaga dodatkowych poręczycieli albo wykupu ubezpieczenia, które zdecydowanie zwiększa koszty samego kredytu.

Trochę lepiej cała sprawa wygląda, jeżeli weźmiemy pod uwagę pożyczki i kredyty gotówkowe. W prawdzie, nadal jest to rzadkość, jednak istnieją również specjalne oferty – dedykowane dla osób starszych. Są to produkty proponowane jedynie emerytom, rencistom lub osobom, które otrzymują świadczenia przedemerytalne po 60-ce. Bywa nawet, że taka pożyczka może wynieść aż 100 tysięcy złotych i udzielana jest na dowolny cel, przy maksymalnym okresie kredytowania do 10 lat. Dodatkowo, seniorzy mogą liczyć na obniżenie oprocentowania kredytu o 6 punktów procentowych, dzięki dobrej historii kredytowej z przeszłości oraz wpływy renty lub emerytury na rachunek w banku kredytującym.

Nieprawdą jest więc, że osoby starsze nie mają szans na uzyskanie kredytu. Jednak mimo tego, że tworzone są oferty dedykowane właśnie im, to wciąż jest to rzadkość na krajowym rynku produktów kredytowych.

Author: Sarekmaset

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*