Kwas hialuronowy – zastosowanie w medycynie

Kwas hialuronowy ma różnorodne zastosowanie. W największym skrócie można powiedzieć, że jest ono bezpośrednio związane z rolą, jaką odgrywa ta dobroczynna substancja w ludzkim organizmie. Syntetyczny kwas hialuronowy, w tabletkach lub w formie zastrzyków, ma za zadanie imitować działanie swojego naturalnego odpowiednika, który znajduje się między innymi w stawach, skórze, dziąsłach oraz oczach.

Krótko mówiąc, kwas hialuronowy ma zastosowanie jako kosmetyk na twarz i pod oczy, do wypełniania ust oraz biustu, w kuracjach odmładzających oraz opóźniających starzenie oraz jako specyfik o działaniu przeciwzapalnym i nawilżającym (np. przy chorobach stawów).

Skąd się bierze zastosowanie kwasu hialuronowego do pielęgnacji skóry twarzy, w tym wyjątkowo delikatnych i podatnych na starzenie miejsc pod oczami? Przede wszystkim z jego zdolności utrzymywania wody, przez co skóra jest bardziej sprężysta i odżywiona, a mniej oklapnięta. Naukowcy udowodnili, że ludzkie ciało z wiekiem produkuje coraz mniej tej substancji, a co za tym idzie spada jego jędrność (jeśli chodzi o skórę) oraz elastyczność (np. chore stawy).

Kwas hialuronowy sprawdza się w odbudowie zniszczonej skóry. Jest stosowany do usuwania blizn po oparzeniach, ranach czy też innych niechcianych niedoskonałościach. Jest skuteczny w walce ze zmarszczkami. Nieprzypadkowo wiele osób w branży kosmetycznej nazywa kwas hialuronowy „fontanną młodości”. W ofercie gabinetów kosmetycznych oraz spa stawiany jest obok takich zabiegów jak mikrodermabrazja czy mezoterapia, które również mają działanie odmładzające i upiększające.

Ze względu na swoją zdolność utrzymywania wody, kwas hialuronowy potrafi nadać skórze jędrności i sprężystości. Jest naturalnie występującą w ludzkim ciele substancją, więc – jeśli zabieg wykonany jest profesjonalnie – wstrzyknięcie go pod skórę nie powinno przynieść niepożądanych skutków. Dlatego coraz częściej stosuje się go do wypełniania ust oraz powiększania biustu.

Jako naturalny składnik naszych stawów, jest on odpowiedzialny nie tylko za stworzenie warstwy ochronnej pomiędzy kośćmi i innymi twardymi elementami układu, ale także za transport substancji odżywczych. Wraz z kolagenem odpowiada on bezpośrednio za zdrowie naszych stawów, a że z wiekiem stopniowo ustaje produkcja tych dwóch substancji, stajemy się bardziej podatni na zapalenia, osteoporozę czy reumatyzm.

Nawilżające zastosowanie kwasu hialuronowego wykorzystują także np. chirurdzy przy operacjach oka, kiedy potrzebne jest zewnętrzne nawilżanie. Kwas hialuronowy dostarcza warstwę ochronną, niezbędną do zabezpieczenia delikatnych elementów w takcie zabiegu.

Author: katepl

Skomentuj

2 Responses to Kwas hialuronowy – zastosowanie w medycynie

  1. KarolinaK pisze:

    Mimo tego, że kwas hialuronowy jest "bezpieczny" trzeba uważać na to, kto wykonuje zabieg, raz poszłam do babki, która nie była dermatologiem, a tylko przeszła jakiś "kurs" i o mało nie zniszczyła mi twarzy;/

  2. Mr. A. pisze:

    Kwas hialuronowy to rodzaj polisacharydu naturalnie występujący u wszystkich organizmów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*