Lathyrus odoratus – idealna roślina do pokrycia ogrodzeń, krat, furtek

  Groszek pachnący to roślina z rodziny bobowatych. Jest to roślina ozdobna, roczna, pnąca, wywodząca się z Sycylii. Lathyrus odoratus osiąga od pięćdziesięciu do 100 cm wysokości. Jego nadziemna część jest cienka i kanciasta. Roślina ta wytwarza wąsy przyczepne, dzięki którym może przytwierdzać się do oparć, krat, pergoli, trejaży i itp. Groszek ma eliptyczne liście. Jego kwiaty są grzbieciste i intensywnie pachną. Ułożonych ich jest po kilka w kwiatostanie.

Kwiat groszku składa się z charakterystycznych, konkretnie nazwanych płatków. 

Wyróżniamy:

żagielek – jest to największy płatek,

skrzydełka – są to dwa boczne płatki,

łódeczka – to płatek dolny.

  Groszek pachnący kwitnie od końca czerwca do sierpnia. Różne mutacje tej rośliny różnią się porą kwitnienia oraz barwą kwiatów. Wyróżniamy mutacje o kwiatach kremowych, bladoróżowych, błękitnych, czerwonych. Mogą również występować w przeróżnych odcieniach barw podstawowych, spotykane są także rośliny o kwiatach dwukolorowych. Groszek pachnący oczekuje gleb zasobnych w ingredienty odżywcze. Wymarzone do jego hodowli będą gleby wapienne, dość wilgotne. Gdy zasadzimy go na suchej glebie i nie będziemy nawadniać, jego kwitnięcie będzie krótkie i niezbyt bujne.
  Rośliny hodować można z nasion. Siać możemy je wprost do gruntu na początku wiosny. Optymalnie jest rzucać po trzy nasionka w jedno miejsce. Jeżeli pragniemy wysiać nasionka wcześniej, możemy to uczynić już w lutym. Wówczas nasadzamy je w skrzyniach czy doniczkach i magazynujemy je np. w szklarni.
  Gdy groszek zacznie rosnąć trzeba go obsypać ziemią. Dobrym pomysłem jest także zainstalowanie urządzeń  wspierających: sznurków, drutów lub specyficznych konstrukcji, do których zrobienia wykorzystać można niepotrzebne palety drewniane. Roślina życzy sobie użyźniania oraz nawadniania, zwłaszcza w miesiącach suchych. Groszek najlepiej nawozić kompostem lub specjalnym nawozem do roślin motylkowych. Możemy także zastosować cięcie, które sprawi, że roślina będzie bujniejsza. Pamiętajmy także, by usuwać pędy z uwiędłym kwiatostanem.
  Lathyrus odoratus jest cenioną rośliną ze względu na prześliczne kolory kwiatów. Doceniany jest także jego zapach. Ponieważ jest to roślina pnąca ozdabiać będzie nasze ogrodzenia, siatki, kraty, furtki itp.

Author: efcserv23

Skomentuj

3 Responses to Lathyrus odoratus – idealna roślina do pokrycia ogrodzeń, krat, furtek

 1. Rafi pisze:

  Ja polecam winogron 🙂

  • Tiffany pisze:

   popieram winogron , moja znajoma posiada na  działce drewnianą atlanę w winogronach…super wygląda i smakuje 😉

   Groszek pachnący jest uroczy ale jest to roslina jednoroczna .Moim zdaniem lepiej sadzić go na małych balkonach .

 2. westrum460 pisze:

  notka jest fantastyczna, bardzo dziekuje za takie naswietlenie tematu. Wiele rzeczy mnie w niej zadziwilo, ale zawsze dobrze jest nauczyc sie czegos nowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*