Magia Parawanów

    Rodzaj przenośnej ścianki składającej się z kilku ruchomych skrzydeł połączonych zawiasami znany jest nie od dzisiaj. Podstawą konstrukcji są ramy wypełnione tkaniną. Parawan-bo taka jest nazwa tej najprostszej ścianki działowej pochodzi z Chin a w Europie znany jest prawdopodobnie od końca XVI wieku. Podejrzewam ze każdy kto miał styczność z gabinetami służby zdrowia doskonale kojarzy "mebel" o którym pisze, ale w tym przypadku jego zastosowanie nastawione jest tylko i wyłącznie na funkcje praktyczną.

    W starożytnych Chinach jednym z zadań parawanów była również dekoracja pomieszczenia, często liczyły 12 skrzydeł, wykonanych z hebanu, laki i upiększane kamieniami półszlachetnymi i zlotem. Skrzydła wypełniano drogimi tkaninami i pergaminem na który nanoszono ozdobne ilustracje.        Kiedy przywędrowały do Europy doceniono zarówno ich praktyczność jak i oryginalność. Zaczęto stosować ich najprostsze formy (przykładem biały parawan lekarski) lecz również formy które do dzisiaj zasługują na miano dzieł sztuki zarówno stolarskiej jak i malarskiej. Na wielu obrazach znanych malarzy pojawiały się motywy parawanu 🙂

  Magia parawanów trwa do dzisiaj. Powracają i znów zdobywają uznanie wschodnich i zachodnich rynków konsumenckich. Połączenie ich funkcjonalności z nowatorskimi pomysłami dekoratorów zapewnia zastosowanie ich w różnego rodzaju pomieszczeniach. Za ich pomocą w szybki sposób możemy wydzielić odrębna przestrzeń zarówno w prywatnych mieszkaniach jak też w miejscach pracy lub salach użyteczności publicznej (kafejki,restauracje,gabinety kosmetyczne). Bardzo dobrze sprawdzają się w mieszkaniach o małej powierzchni (np. kawalerce), ponieważ za pomocą parawanu możemy oddzielić miejsce do spania, kącik dla dziecka czy też miejsce do pracy przy komputerze. Z pewnością różnorodność dzisiejszych parawanów jest tak ogromna, że każdy bez względu na wystrój swojego mieszkania trafi na swój gust .-od klasycznego do nowoczesnego. Koszt takiej ruchomej ścianki działowej kształtuje się różnie w zależności od producenta.
   Dla tak zwanych "zlotych rączek"samodzielne wykonanie parawanu może być wyzwaniem, któremu szybko powinni sprostać 🙂

Polecam zajrzeć na: www.twojpasaz.pl

Author: Tiffany

Skomentuj

2 Responses to Magia Parawanów

  1. Francesca pisze:

    Uwielbiam azjatycki styl. Mam duży pokój w którym częśc sypialnianą mam oddzieloną parawanem. Do tego odpowiednie światełka i super nastrój.

  2. dreyfus351 pisze:

    Temat moze i mało popularny, ale to zupelnie niebanalna i ciekawa sprawa. Gratuluje piora i zaciecia do pisania. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*