Czym jest marskość wątroby?

marskość wątrobyJest to bardzo groźna choroba, bazująca na długotrwałym i poważnym uszkodzeniu miąższu wątroby. W trudnych przypadkach może przyczynić się do zgonu. Marskość wątroby charakteryzuje się powstawaniem szram – zwłóknień w powierzchni wątroby, które mogą się przekształcać nawet w większe guzki. Jedną z częstszych przyczyn tego schorzenia może być przesadne, regularne i długotrwałe spożywanie wysoko procentowych trunków. Marskość wątroby to tworzenie się szram w wątrobie.

Jednakże wyłącznie od dziesięciu do dwudziestu procent alkoholików zapada na tę chorobę. Inną częstą przyczyną tego schorzenia jest wirusowe zapalenie wątroby typu b lub wirusowy stan zapalny wątroby typu c, które prowadzi do długotrwałej choroby organu. Rozwojowi infekcji wątroby sprzyjają także inne choroby, na przykład cukrzyca, nadwaga, powiększony pułap trójglicerydów.

Aby ustrzec się rozwoju tej choroby, należy po pierwsze zaprzestać konsumowania alkoholu oraz rzucić palenie tytoniu. Spożywanie procentowych napojów wywołuje bowiem zmniejszenie w wątrobie niektórych niezbędnych składników odżywczych, takich jak witaminy A, B, C, E, glutation, cynk czy ryboflawina. Jeżeli następuje deficyt tych substancji, to rozwijają się w wątrobie wolne rodniki, z kolei których rozkwit prowadzi do tworzenia niebezpiecznych patologii w komórkach wątroby.

Author: Sinclair WiiSeven

Skomentuj

One Response to Czym jest marskość wątroby?

  1. Wątroba pisze:

    Wątroba jest tylko jedna. Do marskości można doprowadzić nie tylko przez alkohol, ale także przez dietę, która może spowodować stłuszczenie, po czym wątroba może powoli robić się marska. Najważniejsze jest oprócz alkoholu unikanie tłuszczy – zwłaszcza nasyconych, które bardzo niestrowe i obciążają wątrobę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*