Miasto Ślepców

Być może nie zawsze o tym wiemy ale wiele filmów powstaje w oparciu o prawie gotowe już scenariusze. Czasem wystarczy przeczytać jakąś książkę i treść jej przenieść na ekran. Inspiracją dla tego filmu była powieść Jose Saramago "Blindness". W 1998 roku pisarz otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury z uzasadnieniem: "…za dzieło, które przypowieściami, podtrzymywanymi przez wyobraźnię, współczucie i ironię, stale umożliwia pojmowanie iluzorycznej rzeczywistości…"
W 2008 roku odbyła się światowa premiera filmu "Miasto Ślepców", (oryg. Blindness, reżyser Fernando Meirelles) w którym główne role zagrali znani i sympatyczni aktorzy – Julianne Moore (Inkarnacja, Hannibal) i Mark Ruffalo (Wyspa Tajemnic, Iluzja).Film należy poniekąd do thirllerów a jednocześnie do gatunku filmów katastroficznych w których roztacza się wizje upadłego świata.

Przyzwyczailiśmy się do wersji w których ziemie nawiedzają różnego rodzaju kataklizmy w stylu spadających meteorytów, szalejących huraganów, powodzi, wybuchów wulkanów itp. Ta wersja filmowa jest nieco odmienna. Z niewiadomych powodów część ludzi zostaje dotknięta epidemią ślepoty. Choroba niczym grożny wirus szybko się rozprzestrzenia i rośnie liczba osób zarażonych. Antidotum nie ma, a zarażeni ślepotą ludzie zostają wyeliminowani ze swojego dotychczasowego środowiska i wywiezieni w miejsce odosobnienia na kwarantanne. Tam w nieludzkich, prymitywnych warunkach zostają w zasadzie pozostawieni sami sobie. Zaczyna się walka o przeżycie i jak to zawsze bywa w warunkach ekstremalnych ludzie ujawniają swoje najniższe instynkty. Jest jeszcze jedno do dodania. Do miejsca wyznaczonego na kwarantanne trafia kobieta (Julianne Moore), która decyduje się na ten krok dla swojego zarażonego ślepotą męża (Mark Ruffalo). Jest jedyną osobą która widzi, a jednocześnie musi zachować pozory utraty wzroku. Czy to co tam zobaczy zmieni ją? – zobaczcie sami oglądając ten film!

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>