Modelarstwo – osobliwe hobby

Malutkie samochodziki, modele historycznych samolotów, makiety budynków, rekonstrukcje scen, figurki stworzeń tak realnych, jak i fantastycznych, i wiele, wiele innych – oto, co powstaje z zamiłowania do pieczołowitego układania malutkich elementów. Modelarstwo to osobliwe pasja, które polega na precyzyjnym odtwarzaniu rzeczywistych obiektów w postaci pomniejszonych modeli. Wiąże się to głównie z odwzorowywaniem ich wyglądu z zachowaniem określonej skali. Jest wiele rodzajów modelarstwa i poniektóre skupiają się na działaniu modelu (np. żeby mógł latać) lub też łączą wierne odwzorowanie wyglądu i działanie.

Modelarze mogą konstruować modele z gotowych, fabrycznie wyprodukowanych kompletów – trzeba je wtedy skleić i pomalować; z wydrukowanych elementów kartonowych, ale również konstruować je samemu od podstaw, z różnorodnych materiałów. W takim przypadku do pomocy mają wyłącznie plany pierwowzoru. Narzędziami przydatnymi przy budowie modeli są m.in. szpachlówki, skalpele, kleje, pilniki, wiertarki, szlifierki, farby, taśmy, pędzle, aerografy, i inne. Natomiast sama konstrukcja modeli to nie jedyna aktywność, jaka zapewnia satysfakcję wiernym entuzjastom. Modelarze działają w specjalnych klubach i stowarzyszeniach, dzielą się swoimi wrażeniami, udzielają w społecznościach internetowych, publikują swoje prace w prasie i książkach, biorą udział w konkursach i ekspozycjach. Łączy ich prawdziwa pasja, jakiej nie powinno się ograniczać do banalnej zabawy.

Modelarstwo związane z elektroniką, jak np. budowa robotów to moim zdaniem najciekawsze hobby, ale niestety kosztowne i czasochłonne. Ale satysfakcja ze skonstruowania działającej, zdalnie sterowanej, poruszającej się maszyny jest bezcenna 🙂 

Author: n9gzts

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*