Nadciśnie, zawał, udar…

Ciśnienie tętnicze (ang. blood pressure – BP) – ciśnienie wywierane przez krew na ścianki tętnic, przy czym rozumie się pod tą nazwą ciśnienie w największych tętnicach, np. w tętnicy w ramieniu. Jest ono wyższe niż ciśnienie krwi wywierane na ścianki żył. Wysokie ciśnienie krwi czy innaczej nadciśnienie, określane jest cichym zabójcą, dlatego że prowadzi czasem do śmierci bez wcześniejszych znaków ostrzegawczych bądź objawów.

Standardowe ciśnienie krwi dorosłych to 120/80, zaś powyżej 140/90 to juz nadciśnienie. Jakie są objawy nadciśnienia i z jakiego powodu jest ono tak niebezpieczne? Wysokie ciśnienie krwi może być przyczyną wielu problemów medycznych, w tym zawału serca, udaru mózgu, choroby nerek, tętniaka i niewydolności serca.

Doprowadzenie ciśnienia krwi do wzorcowego zakresu może umożliwić zwiększenie długości zycia nawet o 10 lat. A bez wątpienia polepszy jakość tego życia redukując zagrożenia, które przynosi ze sobą nadciśnienie. Tymczasem wzrost ciśnienia o każde 20/10 dwukrotnie zwiększa ryzyko zgonu wskutek zawału serca bądź udaru mózgu.

W Stanach Zjednoczonych wykonano szczegółowe badania dotyczące społecznych skutków nadciśnienia. Okazuje się, że wg statystyk 73 miliony Amerykanów powyżej 20. roku życia ma wysokie ciśnienie krwi. Jest ono w USA zasadniczym powodem 67% zawałów serca i 77% udarów mózgu.

W zakresie gospodarczym okazuje się, że co roku w USA z tego powodu notuje się 28 mln. dni zwolnienia lekarskiego. Wysokie ciśnienie krwi i jego implikacje kosztują ekonomikę USA ponad 100 miliardów dolarów rocznie.

Podstawowym sposobem monitorowania zaawansowania schorzenia są metodyczne pomiary ciśnienia krwi. Dzięki urządzeniu zwanym cisnieniomierz można realizować to samemu w domu. Ale najważniejsze jest odpowiednie zdiagnozowanie, stosowne leczenie oraz redukowanie czynników ryzyka.

Najczęstszymi i najważniejszymi czynnikami ryzyka wystąpienia nadciśnienia są:

  • wiek: to jest główny czynnik, który powoduje zwiększanie ciśnienia krwi
  • stres: to on jest winowajcą każdej niemal choroby, a szczególnie serca i wysokie ciśnienie krwi
  • otyłość: nadwaga lub otyłość zwykle wzmacnia ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego
  • styl życia: niektóre niezdrowe nawyki, jak np. tłuste oraz słone jedzenie czy brak regularnych ćwiczeń fizycznych.

Author: Sinclair WiiSeven

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*