Nadżerka to chorobowy stan w macicy

nadżerkaIstnieje jako zaczerwieniony rejon w przewodzie szyjki macicy, klarownie odgraniczony od zdrowego rejonu błony wyściełającej przewód szyjki macicy. Nadżerka to patologiczny stan, bazujący na tym, że zdrowy nabłonek błony śluzowej szyjki macicy jest zastępowany nieprawidłowym nabłonkiem. Precyzyjniej rzecz biorąc, nabłonek płaskonabłonkowy jest podmieniany przez nabłonek walcowaty.

Stan ten nie jest sam w sobie chorobą, nie jest to wrzód. Znaczna część pań przynajmniej raz w życiu zetknęła się z tą przypadłością. Prognozuje się, że nawet trzy czwarte kobiet dorosłych ma lub posiadała kiedyś nadżerkę. Wymienia się kilka wariantów tego stanu, a przede wszystkim wrodzony oraz nabyty. Wrodzona występuje po urodzeniu u niektórych niemowlaków płci żeńskiej i ma miejsce przez kilka dni po urodzeniu.

Jest wywołane przez estrogeny matki, które przedostają się przez pępowinę do ciała dziecka, a po urodzeniu stan ten znika samoistnie. Stany nabyte mogą pojawiać się fizjologicznie, w etapie dojrzewania, ciąży lub połogu i wywołane są wahaniami hormonalnymi. Takie stany również ustępują samorzutnie po uregulowaniu gospodarki hormonalnej organizmu. Z reguły ich powodem są jednak procesy zapalne, zaburzenia hormonalne lub środki antykoncepcyjne.

Author: Sinclair WiiSeven

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*