Nerwica natręctw – przyczyny i objawy

nerwica natręctwSwoistymi objawami tego zaburzenia jest występowanie obsesji oraz kompulsji, zaburzających choremu zwyczajne codzienne funkcjonowanie. Nerwica natręctw jest niełatwą chorobą do wyleczenia, jednak możemy się jej pozbyć poprzez terapię farmakologiczną (antydepresanty, neuroleptyki, a czasami leki przeciwdrgawkowe). Terapia ta jest często łączona ze spotkaniami u psychologa. Istotna sprawa to także pomoc i wyrozumiałość najbliższych, zwłaszcza rodziny. Obsesjami określamy dotkliwe, nieprzyjemne myśli, które występują ciągle, pomimo wysiłku chorego, aby nie zachodziły.

Z reguły, u większości chorych normalne procesy myślowe nie są zaburzone przez obsesyjne myślenie, jednak w ciężkich przypadkach może nawet dojść do sytuacji, w której obsesyjne myśli uniemożliwiają normalne procesy myślowe. Myśli obsesyjne to na ogół nagle pojawiające sie obrazy, nagłe i uporczywe. Natomiast kompulsje to behawioralne odpowiedniki manii, są to myśli, jednakże połączone z bardzo silną potrzebą przeprowadzenia akcji. Osoba cierpiąca na nerwicę natręctw może na przykład natrętnie myśleć o własnej śmierci czy odczuwać psychiczny przymus częstego mycia rąk. Inne popularne objawy to wielokrotne liczenie czegoś, na przykład konkretnych przedmiotów, sprawdzanie (na przykład czy zamknęło się drzwi), dotykanie czegoś, a także segregowanie rzeczy, na przykład w określonym porządku, wzdłuż linii czy według konkretnego wzoru.. Czasami ten przymus jest tak silny, że prowadzi do zaniedbywania wszystkich innych dziedzin życia.

Takie zachowania obsesyjne są często sprzeczne z charakterem i systemem wartości wyznawanym przez chorą osobę. Ktoś bardzo religijny może odczuwać przymus obrażania wartości religijnych, nawet na głos, w kościele. Zaburzeniom tym towarzyszy nieustający lęk. Chorzy boją się zaprzestania wykonywania jakiejś czynności, bo uważają, że będzie to miało bardzo przykre konsekwencje dla niej samej lub jej najbliższych. Wie, że takie działania czy myśli są absurdalne, nawet martwi się tym, ale mimo to nie potrafi sobie z tym poradzić i musi to robić dalej.

Uważa się, że choroba może być dziedziczna. Nie wiadomo jaki konkretny gen jest odpowiedzialny za powstanie tego zaburzenia. U chorych diagnozowano niedobór serotoniny (przekaźnika nerwowego) lub stwierdzono wpływ czynnika społecznego (na przykład tak zwany zimny chów dzieci). Na tę chorobę często zapadają osoby bardzo wrażliwe i nieodporne na stres. W wielu przypadkach przyczyny są uwarunkowane indywidualnie i nie zawsze są tak jednoznaczne.
  


www.poradnia.pl

Author: Sinclair WiiSeven

Skomentuj

One Response to Nerwica natręctw – przyczyny i objawy

  1. anastazja pisze:

    Nerwice natręctw ma serialowy DETEKTYW MONK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*