Palenie papierosów w pracy

Zwykły palacz w godzinach pracy pali ponad 86 godzin w skali roku. Gdy palący opuszcza stanowisko wytwórczości zwyczajnie 4 razy dziennie na 5 minut w skali roku, to „przepala" niekiedy 10,5 ośmiogodzinnej dniówki. To kolejny płatny urlop, którego niepalący nie mają. Właściciel czy może zleceniodawca jest w stanie wprowadzić zakaz palenia nawet na terenie posesji, na jakiej stoi firma. Co to znaczy dla palaczy?

Muszą w takim wypadku przespacerować się dla przykładu na gminny chodnik. Pracownikowi, który pali mimo widocznego zakazu zagraża grzywna do 500 zł, ale to nie szef ma prawo do jej nałożenia. Uprawnienia tego typu ma policja lub straż gminna/miejska. Szef może najwyżej poinformować wskazane służby o łamaniu prawa na terenie danego przedsiębiorstwa. Jeżeli właściciel czy zleceniodawca zdecyduje się na danym terenie wydzielić palarnie, to winna ona realizować wymogi wymagane w rozporządzeniu Ministra Pracy, a oprócz tego Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w kwestii ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przede wszystkim powinna być zaopatrzona we właściwą liczbę popielniczek jak i usytuowanie ich w sposób nienarażający ludzi niepalących na wdychanie dymu tytoniowego. Powinno też posiadać właściwe gabaryty. Poza tym w palarni należy zapewnić przynajmniej dziesięciokrotną cyrkulację powietrza w przeciągu godziny.

Co to jest palarnia? Jest to specjalnie przeznaczona i zagospodarowana przestrzeń dla palących osób. Nie wszyscy palą, w związku z tym rodzi się potrzeba oddzielenia palaczy od niepalących. W ten sposób dba się o komfort wytwórczości pracowników, o ich samopoczucie i radość z przebywania w danym miejscu.

Author: bigadder

Skomentuj

One Response to Palenie papierosów w pracy

  1. Anam pisze:

    z punktu widzenia pracodawcy powinno być palenie zabronione., albo tylko powiedzmy w przysługującej 20minutowej przerwie, wtedy ok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*