Podstawowe zasady projektowania ogrodów

Świat ogrodów tak prędko i tak nadzwyczaj się przekształca, że tak naprawdę trudno za nim zdążyć. Zupełnie tak samo jak w innych branżach postęp jest widoczny. W świecie roślin są tak szybkie i tak poważne, iż ktoś kto nie przygląda się temu wszystkiemu starannie, a chce zmodernizować przydomowy ogródek, zaczyna się gubić.

Dawniej wystarczyło, że poszło się do sklepu ogrodniczego i wiedzieliśmy jakie rośliny chcemy i możemy kupić do własnego ogrodu. Wielkiego wyboru nie było, więc ambaras z wyborem roślin, drzew czy krzewów nie istniał. Teraz asortyment jest oszałamiający. Na temat każdej rośliny trzeba się dużo dowiedzieć o jej właściwej pielęgnacji.

Łączenie i organizacja roślin to nie zabawa już, to prawdziwa sztuka, i żeby zaimponować znajomym trzeba zlecić to komuś doświadczonemu. Jeżeli jesteś poczatkujący nie przejmuj się z popełnionych błędów – one przydarzają się każdemu. Szukaj, analizuj i zapożyczaj ciekawe pomysły z innych ogrodów. Zmiana istniejącej już kompozycji bywa często najlepszym sposobem na stworzenie własnych, ciekawych rozwiązań. Styl w ogrodzie jest ważny. W procesie doboru roślin, ważne jest by trzymać się konsekwentnie jednego stylu by efekt końcowy był spójny i nie wyglądał jak misz-masz.

Wybierając gatunki roślin do ogrodu, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę rodzaj gleby, jej wilgotność oraz nasłonecznienie działki. Jeśli rośliny do ogrodu dobierzemy odpowiednio do warunków na działce, będą rosły zdrowo i pięknie, a ich pielęgnacja nie będzie kłopotliwa. Sadzone przez nas rośliny powinny się wzajemnie uzupełniać. Dobry efekt uzyskamy poprzez zestawianie roślin, nie zaś ekspozycję każdego okazu z osobna. Rośliny powinno się dobierać na zasadzie kontrastu wysokości, pokroju, barwy i faktury liści np. zestawienia liści błyszczących i matowych.

Jeśli jesteśmy osobami zapracowanymi, nie projektujmy zbyt wybujałych kompozycji. Postawmy na  duży trawnik i gdzieniegdzie ze smakiem stwórzmy wysepki z roślin. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że każdy ogród wymaga pielęgnacji i nie ma tutaj znaczenia, czy na naszej działce dominować będą rośliny liściaste czy iglaste.

W małych ogrodach przydomowych nie stawiajmy roślin o dużych rozmiarach. Wzrost ich jest zazwyczaj powolny, ale bezwzględnie zrezygnujmy z sadzenia drzew, bo w przyszłości sprawią kłopot nie tylko nam, ale także naszym sąsiadom. Nie sadźmy też wysokich roślin blisko budynku mieszkalnego gdyż mogą one zacieniać mieszkanie. Warto unikać roślin ekspansywnych, które niekontrolowane w szybkim czasie mogą opanować ogród.

 

Author: pkz h3o

Skomentuj

One Response to Podstawowe zasady projektowania ogrodów

  1. sobbrero pisze:

    Mały skalniak, bajorko, jakiś pomościk i may wiatrak, reszta trawy – taki jest mój ogródek i cieszy oko. Jak jest napchane za dużo roślin to nie wiadomo gdzie patrzeć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*