Podzielniki – zimno czy ciepło i tak zapłacisz !

Jak to jest z podzielnikami czy też jak kto woli miernikami ciepła, które instalowane są na kaloryferach w mieszkaniach osiedlowych?Sprawa jest o tyle ciekawa ze spółdzielnie mieszkaniowe jeszcze kilka lat temu aktywnie namawiały do ich założenia obiecując, że takie przedsięwzięcie opłaci się lokatorom. Zasada brzmiała: ile ciepła zużyjesz w okresie grzewczym, za tyle zapłacisz. Co sprawiło, że górnolotne hasła w praktyce straciły swoją moc i kto jest winny że kolejny raz ludzi "nabija się w butelkę"?

Pani E.kobieta 68 letnia jest główną lokatorką trzypokojowego mieszkania w jednej ze spółdzielni mieszkaniowych. Samotnie mieszkającej emerytce jest ciężko. Podobnie jak wiele innych starszych osób z niewielką emeryturą stara się liczyć każdy wydawany grosz i oszczędzać. Zakładając mierniki wierzyła, że koszty ogrzewania zmniejszą się i zaoszczędzi, ponieważ w jej mieszkaniu włączony jest tylko jeden kaloryfer w pokoju, w którym przebywa najczęściej. Nadmieniam że regulacja kaloryfera ustawiona jest na najniższe grzanie. I co się okazało? W rozliczeniu za wcześniejsze lata dostawała niewielkie zwroty kosztów odliczone od prognozowanych opłat. W tegorocznym rozliczeniu które otrzymała kwota zwrotu była jeszcze niższa od poprzednich, a przez 3 zimowe miesiące tego roku Pani E. przebywała u swojego syna w innym mieście, więc kaloryfery miała zakręcone. Mierniki ciepła nie powinny niczego nabić.
W internecie o takich przypadkach wiele możemy poczytać. Ludzie skarżą się ze zostali oszukani… "Z ogrzewaniem mieszkań wytworzyła się totalna paranoja. Lokatorzy bojąc się podwyżki kosztów za dostarczone ciepło maksymalnie na ciepłe oszczędzają siedząc w niedogrzanych mieszkaniach a i tak płacą coraz więcej. Dostawca ciepła przecież musi wyjść na swoje. Podobnie było z wodą po zamontowaniu liczników poboru wody".
Problem w rozliczaniu energii ciepła przez prawie wszystkie spółdzielnie w kraju jest dobrze znany, także Prokuraturze Generalnej.
Spółdzielnie wyłudzają od lokatorów wiele tysięcy złotych za niepoprawne rozliczenie kosztów zużycia ciepła i nie ponoszą za to żadnych kar. Ustawodawca tak skonstruował ustawę o USM. żeby żadnemu prezesowi nie spadł żaden włos z głowy.
…"Podzielniki to jedna wielka lipa i nabijanie kasy firmie zajmującej się podzielnikami. Ciekawe czy i jaki interes mają zarządzający i firmy podzielnikowe. Cały cywilizowany świat odszedł od podzielników, ale nasze postkomunistyczne pozostałości w postaci spółdzielni mieszkaniowych nie widzą problemu"…
To tylko parę opinii o tym co sadzą na temat mierników ciepła inni z którymi całkowicie się zgadzam. Najbardziej rozśmieszyło mnie wyjaśnienie dyrektora Urzędu Regulacji Energetyki w pewnym mieście w Polsce…"Podzielniki nie są urządzeniami pomiarowymi. One dzielą jedynie koszty". Dodał, że w przypadku podzielników rozliczenie nie następuje według faktycznego zużycia ciepła.
Jak mam to rozumieć? Jednym słowem w faktycznym rozliczeniu stosuje się loterie wśród lokatorów…na kogo wypadnie na tego bęc?
Znam takie przypadki z osiedla na którym mieszkam. Po ostatnich rozliczeniach moi sąsiedzi tez się zastanawiają do czego i komu właściwie służą te podzielniki, bo czy kaloryfery zimne czy ciepłe i tak płacić trzeba!!

Author: Tiffany

Skomentuj

2 Responses to Podzielniki – zimno czy ciepło i tak zapłacisz !

  1. rupert pisze:

    Wszystko zalezy jakie podzielniki. Ja tam na podzielnijach dobrze wyszedlem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*