Poeci polscy

Polska może się pochwalić wspaniałą literaturą oraz poezją. Aczkolwiek, niezbyt popularną, i to zarówno pośród młodych i jak i starszych osób. Nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje. Może boimy się sięgnąć po dobrą książkę?.. Strata czasu to moim zdaniem tylko wymówka, dość słaba. Jeżeli mamy czas aby obejrzeć następny odcinek serialu, dlaczego nie możemy tych paru minut poświęcić na czytanie polskiej literatury?!

Być może jest to spowodowane lekcjami języka polskiego w szkołach. Jeśliby spytać młodzież jakich znają polskich poetów odpowiedzą bez wahania Mickiewicz, Słowacki, a czasem nawet padnie Norwid czy Szymborska. Niestety, ale to tylko kropla w morzu obfitości jakim jest polska literatura piękna. W naszej historii przewinęło się dużo wybitnych poetów, którzy pisali w niełatwy sposób. Ale oczywiście w szkole analizowane tylko niektóre utwory, w dodatku bardzo pokrótce i po łepkach. Bo oczywiście nie starcza czasu, bo egzamin, bo matura, bo tak trzeba, bo program. Na inwencję nie można sobie pozwolić. Czasem przytrafia się perełka w postaci nauczyciela, który chce wskazać młodym ludziom, że poezji nie należy unikać. Wówczas jest szansa, że przynajmniej kilkunastu uczniów kiedyś sięgnie po tomik poezji. Ale to bardzo unikatowe zjawisko. Podobno literatura piękna jest dla ludzi inteligentnych. Chyba coś w tym siedzi. Jak inaczej wyjawnić fakt, że nie posługujemy się dziedzictwem pozostawionym przez wyjątkowych pisarzy?
Jak pisałam, uważam, że polska literatura piękna jest genialna. A szczególnie poezja. Na koniec wspomne jeszcze o twórczości Zbigniewa Herberta. To poeta, którego dzieła szanuję sobie wyjątkowo blisko. Jest on autorem słynnego cyklu poetyckiego PAN COGITO.

Author: Bicykl

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*