Polska nie jest państwem dobrobytu, to kraj niedoli

Polska w tyle rankingu Better Life Index, opracowanym przez OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) dotyczącym krajów uprzemysłowionych. Zajmuje 27 miejsce na 36 państw analizowanych pod kątem jakości życia. To spadek o 2 miejsca w stosunku do zeszłego roku. Źle wypadamy również w badaniach przeprowadzonych przez waszyngtoński Cato Institute, gdyż w 52 krajach na 89 panuje mniejsza niedola niż w Polsce. Oba rankingi powstały w 2014 roku.

Zarabiamy mało, mieszkamy w ciasnocie, panuje zbyt duże rozwarstwienie społeczne. Jeszcze długo nie znajdziemy się w gronie krajów, w których żyje się najlepiej. Za Polską znalazły się tylko: Estonia, Portugalia, Węgry, Chile, Brazylia, Rosja, Grecja, Meksyk i Turcja.

OECD zrzesza 34 państwa. Tworząc ranking wzięła pod uwagę 20 kryteriów z 11 grup tematycznych: mieszkalnictwo, dochody, praca, wspólnota, edukacja, środowisko, zaangażowanie społeczne, zdrowie, satysfakcję z życia, bezpieczeństwo, równowaga między pracą a czasem wolnym. To pozwoliło ocenić gdzie w krajach rozwiniętych mieszka się najlepiej, a gdzie najgorzej. W większości subrankingów jesteśmy w końcówce.

Źle wypadamy też w innym rankingu opracowanym przez waszyngtoński Cato Institute. Jest to Indeks Niedoli. Określa on poziom życia mieszkańców poszczególnych krajów poprzez cztery zmienne makroekonomiczne mające wpływ na ich kondycję finansową. Według Cato Institute w 52 krajach na 89 panuje mniejsza niedola niż w Polsce. Przegrywamy między innymi z Bułgarią, Słowacją, Węgrami, Kazachstanem Kolumbią, Paragwajem i Filipinami.

 


żródła: 

http://www.biztok.pl/gospodarka/polska-nie-jest-krajem-dobrobytu-nasz-kraj-w-ogonie-rankingu-oecd_s16186

http://www.biztok.pl/gospodarka/polska-krajem-niedoli-niestety-wciaz-tak_a16386

Author: Ajdaho

Skomentuj

2 Responses to Polska nie jest państwem dobrobytu, to kraj niedoli

  1. hera pisze:

    Spoko program w telewizji DOMO+ ma ta kobieta

  2. anastazja pisze:

    Oglądając spot reklamujący"10 lat świetlnych" przecierałam oczy ze zdumienia.( mierna fantastyka w amatorskim wydaniu za ogromną kasę podatników) ;Jak widać ktoś ma jeszcze "poczucie humoru"  i chce wciskać kit ze w kraju żyje sie coraz lepiej.Pytanie tylko komu ? bo zapewne  zwykłemu obywatelowi nie za bardzo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*