Polskie tradycje bednarzy są wciąż żywe

Bednarstwo od wieków stanowi nieodłączną część przetwórstwa drzewnego. Rzemieślnicy używając drewnianych desek wykonują różnego typu artykuły, do których można zaliczyć: baryłki, balie czy też inne pojemniki i antałki, które świetnie nadają się do wyrobu nalewek i win. Już w III i IV wieku Słowianie znali i używali naczyń klepkowych – w głównej mierze kubłów z okuciami metalowymi oraz beczek do gromadzenia wina i miodu. Drewniane warznice, szkopki, antałki i kubki stanowiły podstawę każdego ogniska domowego, zaś cebrzyki czy dzierże miały szerokie przeznaczenie w ówczesnych systemach wodociągowych. Do wytwarzania wspomnianych rzeczy służyły różne gatunki drewna począwszy od sosny poprzez jodły, a  zakończywszy na szlachetnym dębie. Bednarstwo jako rękodzieło najprawdopodobniej wyodrębniło się, jako osobna gałąź rzemiosła we wczesnym średniowieczu. Już wówczas obok bednarstwa wyspecjalizowanego istniało te nam bliższe – bednarstwo domowej roboty.

Obecnie nadal beczki stosowane są, jako pojemniki do przechowywania luksusowych gatunków win oraz są do dnia dzisiejszego wykorzystywane w gospodarstwach domowych, jako naczynia służące do powszedniego użytku. Na rynku mamy grupę polskich bednarzy wytwarzających od wielu wieków beczki, antałki, faski itd. z zachowaniem starych technologii. Znaleźć ich produkty możemy nawet na allegro. Są to zarówno artykuły użytkowe jak i rękodzieła artystyczne. Główną ideą działania jest chęć przybliżenia historii, beczki są bowiem ciągle wykonywane tymi samymi odwiecznymi sposobami, co kilkaset lat temu, na ziemiach polskich.


Rodzaje beczek:

Beczka do wina- profesjonalne duże beczki dębowe do leżakowania wina i inne beczki o przeróżnych pojemnościach do wina. 

Antałki (beczki z kurkiem i podstawą) w kilku wersjach wykończenia oraz kufle dębowe.

Kadzie dębowe o pojemnościach liczonych w tysiącach litrów, beczki z włazem ze stali nierdzewnej itd.

Beczka – łaźnia, wanny z piecykiem do kąpieli gorącej na zewnątrz (hottubs), balie i wanny drewniane o różnych wymiarach i z różnego gatunku drewna. Wanny z częścią akrylową (polecane do użytku publicznego).

Pojemniki klepkowe (cebrzyki, wiaderka, faski itp.), jako dodatki do łaźni, doniczki drewniane.

Inne wyroby to pojemniki na kartony z winem (tzw. bag-in-box), leżaki na butelki z winem, szyldy i plafony ozdobne  wykonane z dna beczki. Beczki ozdobne – imitacje, beczki do siedzenia, stoliki z beczek, beczki – szafki, barki, dębowe beczki do kiszenia ogórków, beczki, jako obudowy wiader plastikowych, beczułki do soli itp. Ten szeroki wybór wskazuje, że pomimo zalewu plastikowych wyrobów, oferta bednarzy wciąż jest aktualna, a co więcej pro ekologiczna. Dębowa beczka sama w sobie jest bardzo ładna, świetnie się prezentuje i ciekawie wygląda, może być fajną ozdobą mieszkania lub odremontowanej piwnicy. 

Sam sobie kupiłem mały trzy litrowy antałek i co jakiś czas testuje przepisy na nalewki. Szkoda tylko, że takie antałki są dosyć drogie. Nalewka zazwyczaj musi dojrzewać kilka miesięcy w beczce, potem trzeba trunek wypić i dopiero mogę sprawdzać kolejny przepis. Beczka wraz z książką o wyrobie nalewek może być świetnym pomysłem na prezent dla świeżo upieczonego emeryta.

Author: efcserv23

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*