Poparcie dla Kukiza wzrosło dwukrotnie i wciąż rośnie

Program Pawła Kukiza nawiązuje do najwyższych standardów demokracji oraz do najlepszych rozwiązań gospodarek wolnorynkowych jakie istnieją na świecie – Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, USA. Choć media próbowały skrzętnie ukrywać istnienie "Strategii Zmiany" KUKIZ'15 to mleko się rozlało. Polska dowiedziała się o ofercie wyborczej Pawła Kukiza, a poparcie wciągu kilku dni urosło dwukrotnie. Jeśli powtórzy się scenariusz z wyborów prezydenckich to Ruch muzyka może mieć nawet 15%. W sondażu IPSOS dla Wiadomości TVP z dnia 22.10.2015 poparcie przekroczyło 12%. Oto analiza jak do tego doszło.

Najpierw Centrum Analiz Ekonomicznych (CenEA) upubliczniło swój raport na temat programów wyborczych ugrupowań startujących w wyborach parlamentarnych w których "Strategia Zmiany" Ruchu KUKIZ'15 wypadła bardzo korzystnie.

Mało tego.. z raportu wyniknęło jak niedoskonałe są programy tych co zarzucają Kukizowi brak jakiejkolwiek oferty wyborczej.

Analitycy CenEA zwrócili uwagę, że hojność partii nie idzie w parze z wyliczeniami, skąd na to wziąć pieniądze. Tym bardziej zaskakujące są programy Zjednoczonej Lewicy i PiS-u. Zjednoczona Lewica chce przyznawania każdemu obywatelowi równej kwoty tylko za to, że „bierze udział w rozwoju gospodarki” (jej wypłata zależeć by miała od tempa tego wzrostu). Program ma kosztować rocznie 97,7 mld zł. Lewicowe zmiany w PIT to wyrwa wielkości blisko 58 mld zł. Drugie zaskoczenie to obietnice PiS, które CenEA oszacowała na niemal 45 mld zł. To w zasadzie koszt dwóch propozycji: dodatku rodzinnego w wysokości 500 zł na dziecko i podniesienia kwoty wolnej w PIT do 8 tys. zł. Dlatego też najwięcej zyskują niezamożni (wzrost dochodów o od 16,7 do 17,2 proc.).

Uzasadnienie skąd wziąść kasę mają za to "dzieci" Platformy Obywatelskiej w postaci Petru i Nowoczesnej. Skąd? Z kieszeni najbiedniejszych obywateli, gdyż propozycje składane przez Ryszarda Petru kosztowałaby niby tylko 6 mld zł, ale najwięcej zyskaliby najbogatsi (głównie na podatku liniowym) – 3,3%, a dochody najbiedniejszych mogłyby spaść nawet o 4,4 proc.

CenEA nie analizowała programu PO, bo nadal nie ma szczegółów najważniejszej propozycji Platformy, czyli podatku powszechnego.

Logicznym i spójnym dokumentem okazała się ukrywana przez mainstream "Strategia". Politycy pozostałych opcji deklarują co prawda, że źródłem finansowania mogłoby być „domknięcie luki w VAT”, lecz żadna partia nie ma pomysłu, jak to zrobić. Tylko Ruch Kukiz ’15 w swojej „Strategii Zmiany” ma ujęte skąd pozyskać pieniądze i wymienia w nim między innymi sposób uszczelnienia VAT na wzór portugalski, który jest wśród unijnych urzędników uznawany za najlepszy.

Reakcja TVNu na korzystne doniesienia medialne na temat programu/strategii Kukiza była bardzo szybka. W czarno na białym za wszelką cenę próbowano ośmieszyć owy dokument, szczególnie czepiając się propozycji dnia referendalnego. TVN nie spodziewał się tego, że zrobił tylko reklamę "Strategii", że szary Kowalski poszuka informacji na ten temat w internecie i dowie się, że "dzień referendalny" nawiązuje do najwyższych standardów demokratycznych jakie funckjonują w jednym z najbogatszych krajów świata – Szwajcarii, gdzie stworzono taki system polityczny, w którym decyzje podejmuje się właśnie przez referndum, a obywatele mają większy i bezpośredni wpływ na podejmowane decyzje.

Jednak przełomowym momentem w kampanii było niewątpliwie wystąpienie, kilka dni temu, lidera Ruchu w programie TVP "Polityka przy kawie", kiedy to Paweł Kukiz przeczytał artykuł prasowy na temat wyliczeń wspomnianego wcześniej Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA, w którym program gospodarczy ujęty w "Strategii Zmiany" wypadł najlepiej. Paweł Kukiz przez cały wywiad mocno akcentował istnienie swojej oferty wyborczej i mocno krytykował media za manipulacje medialne sugerujące, że jego ugrupowanie nie ma nic do zaoferowania. Film szybko rozprzestrzenił się na facebooku. Z serwisu youtube oczywiście go usunięto. W dwa dni obejrzało film łącznie ponad 100tys użytkowników i cała Polska usłyszała o.. – być może najważniejszym w ostatniej dekadzie – dokumencie politycznym "Strategia Zmiany".

Trzeba także wspomnieć o debacie liderów w TVP, gdzie Paweł wypadł jak zwykle niedoskonale, ale zachował naturalność i szczerość, podczas gdy pozostali kandydaci zachowywalisię jakby recytowali wyuczone regułki. Tylko Kukiz, Korwin-Mikke i Zandberg nie bali się zwrócić uwagi, że poziom debaty był kiepski i nie rozmawiano o najważniejszych problemach.

Author: Ajdaho

Skomentuj

0 Responses to Poparcie dla Kukiza wzrosło dwukrotnie i wciąż rośnie

  1. Jarosłąw Drzazga pisze:

    Szczęśliwa siódemka! Powodzenia! Dziś o 21:00 się policzymy i może … dwudziesta pierwsza(21%)? OBY!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*